HORE

Nové poriadky, starý chaos

Uverejnené dňa 16.8.2021

Nové vyhlášky a poriadky platné od pondelka tak v skutočnosti nové veľmi ani nie sú, keďže opakujú starý chaos a zmätok.

Od pondelka 16. augusta 2021 platia na Slovensku nové poriadky napísané a podpísané hlavným hygienikom J. Mikasom. Ako vždy doteraz, aj tieto sú vo viacerých oblastiach zvláštne, takpovediac svojstojné.

Na úvod treba povedať, že hlavný hygienik bol voči podnikateľom, organizátorom hromadných podujatí či samotným ľuďom tentoraz milosrdnejší a príslušné vyhlášky vydal už vo štvrtok večer, a nie o deň neskôr, ako bývalo zvykom. To je však zároveň aj jediný výrazný posun v ich kvalite. Aj keď zostáva faktom, že hlavný hygienik dokázal zamotať hlavu ľuďom zatiaľ iba v 9 okresoch, ktoré sú v oranžovej farbe. Tých ale bude podľa všetkého v najbližších týždňoch a mesiacoch skôr pribúdať ako ubúdať.

Od pondelka sú napríklad podnikatelia, poskytujúci služby v zariadeniach verejného stravovania, povinní označiť, v akom režime fungujú. Teda či umožnia vstup výlučne a) zaočkovaným, b) zaočkovaným, otestovaným a osobám, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami alebo c) komukoľvek. Potiaľto je to v poriadku, neporiadok – alebo ďalšie slovenské špecifikum – sa však začína hneď vzápätí: podnikateľ totiž môže ľubovoľne uvedený oznam meniť podľa situácie. Kedykoľvek, hoci aj každých desať minút, napríklad podľa obsadenosti podniku, je to výlučne na ňom. Iná vec je, že v prípade, keď sa rozhodne umožniť vstup iba pre skupiny a) alebo b), nadelil mu hlavný hygienik nielen právo, ale aj povinnosť kontrolovať hostí. Opäť však na slovenský spôsob – napríklad návštevník sa preukáže papierom, že Ján Mikas je zaočkovaný a hoci podnikateľovi môže byť aj čudné, že ostatní pri stole ho nazývajú Vlado, nedokáže s tým nič urobiť. Nehovoriac o tom, že vyhláška nezakazuje/pripúšťa tiež to, aby sa ním preukázala aj Zuza. Papier je jednoducho dôležitejší. Šťastím v nešťastí pre podnikateľov aspoň je, že zato nenesú zodpovednosť.

A podobne je to aj v iných oblastiach podnikania. Mimochodom:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi