HORE

O hazarde

Uverejnené dňa 29.11.2019

Parlament prelomil veto hlavy štátu, takže zákon, ktorý zavádza zákaz zverejňovať výsledky volebných prieskumov „v čase 50 dní predo dňom konania volieb a v deň konania volieb, bude účinný hneď, ako vyjde v Zbierke zákonov.

Hlava štátu už pri podaní veta oznámila, že v takom prípade zákon napadne na Ústavnom súde a niet dôvodu jej neveriť, že tak aj urobí. Oznam predsedu Smeru-SD, že tým nechápe politickú realitu a že sa tak stane jasnou opozičnou političkou, „pretože bude bojovať za opozíciu, za nič iné,“ si netreba všímať. Môže poslúžiť iba ako ďalší dôkaz, že R. Fico základným právam a slobodám v podstate nikdy nerozumel resp. vždy keď mohol, uprednostnil pred nimi stranícky záujem a politiku. Preto bol tiež kedysi z funkcie agenta pre zastupovanie SR pred Európskym súdom pre ľudské práva, odvolaný.

To, kedy Ústavný súd posúdi, či je zákon v súlade s Ústavou alebo nie, je nemožné predvídať. Faktom je, že ak by sudcovia chceli, stihli by pozastaviť účinnosť ustanovenia o 50 dňoch tak, aby výsledky prieskumov, ktoré budú stále robené, mohli byť aj zverejnené. A to aj v takom prípade, keby zostal zákaz uverejňovať ich 14 dní predo dňom volieb, pričom nemožno vylúčiť, že hlava štátu napadne aj tieto dva týždne. Ak áno, urobila by iba to, čo už dávno mohli aj mali urobiť mimovládni poslanci. Ak už pre nič iné, tak preto, lebo stále treba  pripomínať, že až troje parlamentných volieb – 2006, 2010 a 2012 – sa uskutočnili bez akéhokoľvek obmedzenia zverejňovania výsledkov prieskumov verejnej mienky pred voľbami. A výnimkou bol iba volebný deň, kým sa nezatvorili volebné miestnosti.

Voľby nie sú žiadna sranda.

Pretože:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi