HORE

O koalícii OĽaNO-SaS

Uverejnené dňa 22.2.2023

SaS na návrh R. Sulíka vyhodila I. Matoviča z poslaneckého klubu už vo februári 2011.

 

Ďalšia schôdza s návrhom programu, ktorý sa týka aj zmeny konania predčasných volieb, je zvolaná na budúci pondelok. Či sa aj uskutoční, zostáva otázne, keďže parlament už raz podobnú iniciatívu Smer-SD odmietol, program schôdze neschválil a tak sa vôbec nekonala.

Odvtedy sa zmenilo iba to, že dnes už takmer niet nikoho – okrem koalície OĽaNO a SaS – kto by podporoval predčasné voľby v septembri 2023. Dnes už je takmer každému jasné, niektorým až samozrejmé, že po vyslovení nedôvery vláde majú byť voľby čo možno najskôr (v júni), a nie najneskôr (v septembri). Hoci nie tak dávno niektorí septembrový termín podporovali, iní voči nemu nenamietali a ďalší ho tolerovali. Netreba sa tomu veľmi čudovať – keď v súvislosti so zmenou termínu zmenila názor prezidentka Z. Čaputová, je prirodzené a akosi tiež automatické, že ho otočili aj jej podporovatelia.

Z relevantných parlamentných strán istým spôsobom namieta voči júnovému termínu už len koalícia OĽaNO a SaS. Navonok, nie úplne, keďže OĽaNO oznámilo, že v prípade, keď hlava štátu vymenuje tzv. úradnícku vládu, za júnový termín volieb bude hlasovať. Čo podporila aj SaS vlastným typickým spôsobom – keď bude za júnový termín volieb hlasovať OĽaNO, bude za neho hlasovať aj SaS. Problém je tak len v tom, že politickým spôsobom a krokom OĽaNO a ani SaS nemožno veriť.

To – a tentoraz správne – pochopila už aj prezidentka Z. Čaputová, ktorá pascu koalície OĽaNO-SaS v tejto súvislosti odmietla. Inými slovami to znamená, že do rokovania parlamentu o zmene termínu predčasných volieb by úradnícku vládu nemala zostaviť. Čo bude takpovediac oficiálny dôvod pre OĽaNO, aby za júnový termín nehlasovalo a pre SaS bude zase oficiálnym dôvodom nehlasovanie OĽaNO – ak nebude hlasovať OĽaNO, nebude hlasovať ani SaS. Či za neschválenie programu schôdze, ktorú navrhol Smer-SD alebo júnový termín, je jedno – je to detail a na konci dňa sa počíta výsledok.

Isto:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O oznámení ministra

Ak jeden sudca vykladá ten istý zákon inak ako druhý a podľa toho aj rozhodne, niečo nie je v poriadku.

28. novembra 2023
Fakty a argumenty

O odvolávaní ministra

a kandidatúre P. Pellegriniho

25. novembra 2023
Fakty a argumenty

O odvolávaní ministra

a kandidatúre P. Pellegriniho

Fakty a argumenty

Naštartovaní

Vláda R. Fica by nedostala podporu od mimovládnych poslancov, ani keby do PVV napísala, že bude vydávať vládne noviny.

21. novembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi