HORE

O troch slobodách

Uverejnené dňa 29.9.2023

Slobodné voľby z pohľadu politických subjektov, voličov a občanov.

 

Do otvorenia volebných miestností zostáva už len pár hodín a tí, ktorí sa rozhodli ísť voliť, majú opäť bohatý výber – kandiduje totiž až 25 subjektov. Teda o jeden viac, ako vo voľbách v roku 2020, pričom odstúpiť z volieb už nemôžu. Takže po voľbách pri všetkých z nich uvidíme ich reálnu podporu, a nie podporu podľa prieskumov. Možno dodať, že okrem získania štátneho príspevku pre najbližšie volebné obdobie viacerým kandidujúcim subjektom aj o to ide – vidieť reálnu podporu voličov, nie respondentov, je predsa len iná káva pre ich ďalšiu stranícku činnosť. Dôležité však je, že sa tak rozhodli slobodne. Na odstúpenie z volieb mali času ako maku, pričom niektoré strany iné strany na odstúpenie vyzývali a ďalšie odstúpiť aj avizovali, ale na konci dňa to zostalo tak, ako to obvykle pri partajných vyjadreniach aj býva: iba pri slovách a „skutek utek“. Výber vo voľbách 2023 ja tak naozaj nielen bohatý, ale z hľadiska rôznorodých ideológií politických subjektov aj košatý.

Slobodné voľby boli jednou z hlavných požiadaviek Novembra 89 a od roku 1990 také na Slovensku aj sú. A to aj napriek rôznym sprievodným manipulačným technikám, ktoré sú takpovediac ich prirodzenou súčasťou – napokon, nehrá sa o fazuľky, ale o moc. Slobodné voľby okrem iného znamenajú tiež to, že voliči (okrem straníkov) síce nedokážu ovplyvniť ponuku – ktoré a koľko z existujúcich politických subjektov sa rozhodne vo voľbách kandidovať – ale môžu si z nej vybrať koho chcú a koho nie. A isteže, k slobodným voľbám patrí aj to, že sa volič slobodne rozhodne sa na nich nezúčastniť. Opakovane treba odmietať opakované tvrdenia, že v takom prípade ich hlas prepadne alebo – horribile dictu – pripadne strane, ktorú voliť nechceli: nie je to tak, lebo to tak byť ani nemôže. Koniec-koncov, každý kto chce, má možnosť sám si v zákone prečítať ako sa s hlasmi voličov po uzatvorení volebných miestností narába. A z neho je jasné, že reči o prepadnutých hlasoch voličov, resp. ich pridelení stranám, ktoré nevolili, sú na úrovni diplomových prác viacerých dnešných ústavných predstaviteľov.

Podobne je to aj s hlasmi občanov, ktorí tvrdia, že ak sa voľby neskončia tak, ako si predstavujú, z krajiny odídu. Niekomu to môže prísť aj ako vydieranie, ale nie je to tak – aj v tomto prípade ide o uplatnenie si jedného z práv, ktoré priniesol November 89 – nielen slobodne cestovať, ale tiež slobodne si vybrať, kde a ako chce kto žiť. Čo je iba skvelé:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi