HORE

Odpoveď

Uverejnené dňa 17.11.2020

Pekne, ale neskoro

Prezidentka Z. Čaputová v predvečer štátneho sviatku Dňa boja za slobodu a demokraciu  vystúpila s prejavom k spoluobčanom. Tak, ako sa na hlavu štátu pri takýchto dňoch patrí.

Bol to pekný prejav. A to zo všetkých stránok – pekne vystavaný, pekne formulovaný, pekne prednesený.  Dal by sa aj pekne analyzovať, ale to, čo by z analýzy vzišlo, by už také pekné asi nebolo. Najmä preto, lebo to boli iba slová, skutky – aj hlavy štátu – sú v prípade pandémie iné. Takže napríklad: ak prezidentka povie, že „občas cítim frustráciu, že ako priamo volená hlava štátu nemám právomoci pandemickú situáciu pomôcť zmeniť k lepšiemu,“ potom obsah, úlohu a postavenie hlavy štátu vníma skutočne viac ako právnička, než ako hlava štátu. Čo nie je kritika, ale konštatovanie: možností, ktoré má k dispozícii  z titulu výkonu funkcie prezidenta, je totiž omnoho viac, ako napísaných v ústavných článkoch, odsekoch a písmenách. A kombinovaných s právomocami prezidenta azda najviac. Čo nie je výčitka, ale skutočnosť. Ale to bolo naozaj iba napríklad, iba na okraj, iba malá poznámka pod čiarou.

Bol to vskutku pekný prejav, ktorý mal len jeden zásadný nedostatok:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

SaS sa správa viac ako natvrdlá, a nie tvrdá opozícia.

30. januára 2023
Kaviareň

Striedanie na Hrade

Jednoznačným víťazom prezidentských volieb v ČR sú voliči.

29. januára 2023
Fakty a argumenty

O panstve voličov

a podozrení z vydierania R. Sulíka

28. januára 2023
Fakty a argumenty

O panstve voličov

a podozrení z vydierania R. Sulíka

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi