HORE

Odstúpenie

Uverejnené dňa 26.2.2019

Kandidát na prezidenta R. Mistrík už nie je kandidátom na prezidenta, keďže sa kandidatúry vzdal. Urobil dobre.

Hoci sa jeho rozhodnutie isto nerodilo ľahko, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Aj vzhľadom na jeho doterajšiu rétoriku a hlavne sumu peňazí, ktoré do kampane investoval. Nebolo ich málo, vlastne doteraz zrejme najviac zo všetkých ďalších kandidátov.

  1. Mistrík nemal veľkú šancu byť zvolený za prezidenta. Najlepšie sa mu darilo vtedy, keď ešte nekandidoval nikto iný. Snažil sa napodobniť úspech A. Kisku spred piatich rokov, lenže stále platí, že keď dvaja robia to isté, nie je to isté. Peniaze nie sú všetko, hoci sú v kampani naozaj dôležité. Niekedy platí, že dôležitejšia ako samotný kandidát je kvalita jeho volebného štábu.

Doterajšie výsledky prieskumov verejnej mienky R. Mistríka kopírovali viac ako menej podporu SaS v spoločnosti.  Vzhľadom na rétoriku SaS, ktorá ho v kampani podporovala a ktorá bola prinajmenej čudná, to nie je nič neobvyklé. Na rozdiel od Z. Čaputovej, ktorej preferencie sú násobkom preferencií jej strany.  Samozrejme, aj to by bolo na odstúpenie R. Mistríka z prezidentskej súťaže málo, keďže iba nedávno bol zverejnený prvý prieskum, v ktorom klesol na tretie miesto. Kandidáti aj strany však majú k dispozícii aj vlastné prieskumy.

Napriek tomu, že aj bez odstúpenia R. Mistríka by Z. Čaputová bola pre časť tej istej spoločnosti favoritkou volieb, bolo rozumné a možno aj politicky chvályhodné, že R. Mistrík zo súťaže odstúpil. Kandiduje ešte veľa kandidátov, ktorí takýto krok nie sú schopní urobiť, hoci ich preferencie sú rádovo nižšie, ako boli u R. Mistríka. Na druhej strane, tí nekandidujú preto, aby boli zvolení za prezidenta, ale preto, aby kandidovali.

Z. Čaputová má zatiaľ dobre našliapnuté na to, aby bola v tejto súťaži úspešná. To, či bude, nezáleží iba od nej, ale od podpory voličov. Prezidentské voľby budú vlastne prvou príležitosťou, kedy sa po vražde dvoch mladých ľudí k slovu dostanú k jednotnému výsledku aj voliči, nie iba občania. Aj preto sú tak zaujímavé, aj preto je dobre, že R. Mistrík odstúpil ešte predtým ako prehral. Volebné zrkadlo nikdy neklame, ale ukáže, čo sme zač.

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi