HORE

OP+ a OP-

Uverejnené dňa 18.1.2022

Štát sa dá nielen riadiť, ale aj doriadiť.

 

V pondelok odpoludnia vydal hlavný hygienik J. Mikas štyri vyhlášky, ktoré majú spravovať život ľudí od stredy. Ako obvykle, vo viacerých častiach v rozpore s rozhodnutím vlády. Parafráza znie – to, čo vláda mieni, hlavný hygienik mení.

Nie je na tom nič prekvapujúce – to, že ľavá ruka nevie čo robí pravá, že namiesto vlády práva vládne zmätok, je už konštantné. Otázka, či ide o prepracovanosť, neschopnosť alebo nejakú hru, zostáva otvorená, isté je len to, že kedysi hlavný hygienik, keď sa pomýlil, vyhlášku aspoň následne opravil. Teraz už nerobí ani to a keď si popletie a dopletie jednotlivé odseky vo vyhláške, tvári sa, že to tak má aj byť. Spolu s vládou tým opätovne potvrdzuje, že štát možno nielen riadiť, ale aj doriadiť.

Po vydaní vyhlášok môžu mať podnikatelia zase hlavy v smútku – to, na čo sa vzhľadom na minulotýždňové rozhodnutie vlády, vyhlásenia rôznych expertov a médií pripravovali, platiť nebude. Mali by sa teda pripraviť na iné podmienky fungovania. Vo všeobecnosti – dobrou správou pre  nich je, že podnikať môžu, zlou, že škody, spôsobené štátom, im štát nenahradí.

Štyri vyhlášky hlavného hygienika sa týkajú – skrátene povedané – nosenia respirátorov a rúšok, opatrení pri vstupe na pracovisko, obmedzení hromadných podujatí a obmedzení prevádzok. Možno povedať, že hlavný hygienik J. Mikas to dal na spôsob ministra R. Sulíka, ktorý taktiež rešpektoval z uznesenia vlády iba to, čo rešpektovať chcel a zvyšok si nevšímal. Pre fajnšmekrov môže byť napríklad zaujímavé, keď J. Mikas píše, že vyhlášku vydáva aj „na základe uznesenia vlády“, ktoré však už neplatí, keďže ho vláda zrušila. Pre podnikateľov sú však dôležitejšie iné veci – napríklad testovanie zamestnancov, ktoré sa má vykonávať podľa vlády „aspoň“ dvakrát týždenne. Ale keďže R. Sulík už vyhlásil, že ide o omyl, hlavný hygienik sa tomu prispôsobil a zamestnávateľom prikázal, že sú povinní „vykonávať pravidelné kontroly tak, aby bola splnená podmienka vstupu len zamestnanca v režime OTP.“ Čo znamená výraz „pravidelné“ nevedno, keďže buď platí rozhodnutie vlády alebo ministra: oboje platiť naraz nemôžu, keďže sú v rozpore. Inými slovami, buď vláda zmení rozhodnutie o testovaní „aspoň“ dva razy za týždeň alebo zmení rozhodnutie minister. Prirodzene, iba v prípade, ak im ešte záleží na udržaní povesti Slovenska ako právneho štátu.

Medzi ďalšie záležitosti, ktoré hlavný hygienik v porovnaní s rozhodnutím vlády zmenil alebo si nevšimol, patrí napríklad počítanie času pre prekonaných:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi