HORE

Operácia Žilinka

Uverejnené dňa 21.9.2023

Prezidentka Z: Čaputová nežiada od generálneho prokurátora informácie, ale spisy, ktoré chce kontrolovať.

 

V úzadí rozdávania sľubov, ktoré budú ešte týždeň politici rozhadzovať medzi ľudí plným priehrštím, zostala žiadosť hlavy štátu o výklad Ústavy. Týka sa sporu medzi ňou a generálnym prokurátorom. Presnejšie o to, ako majú spolupracovať pri spravovaní vecí verejných. Je nepochybné, že spolupracovať majú, ale ide o to, či pritom majú dovolené aj zasahovať si vzájomne do kompetencií, ktoré im Ústava a zákony zverujú do pôsobnosti.

Prezidentke Z. Čaputovej sa totiž nepáči, že generálny prokurátor M. Žilinka jej odmietol poslať do paláca spisy, v ktorých generálna prokuratúra konala podľa na Slovensku najznámejšieho aj najslávnejšieho paragrafu 363. Žiadala ich všetky, teda bez rozdielu ako generálna prokuratúra rozhodla – či v prospech alebo v neprospech uplatnenia uvedeného paragrafu. A keď všetky tak naozaj všetky aj v tom zmysle, že hlava štátu žiadala takéto spisy počnúc vymenovaním M. Žilinku do funkcie, ktoré sa udialo už koncom roku 2020.

Generálny prokurátor požiadavku prezidentky odmietol, čím podľa hlavy štátu vznikol medzi nimi spor o výklad viacerých ústavných článkov, ale najmä toho, ktorý hovorí, že prezident svojím rozhodovaním zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov. Teda aj alebo vrátane generálnej prokuratúry.

Akokoľvek, naozaj sa nezdá, že argumenty hlavy štátu sú v tomto spore silné – napríklad, je síce faktom, že generálneho prokurátora do funkcie vymenúva, ale rovnakým faktom je, že bez návrhu parlamentu ho vymenovať nemôže a nesmie. Tak je – aspoň zatiaľ – rozdelená moc. Ale to sú tzv. technikálie, podstatný je dôvod, pre ktorý hlava štátu zahájila tieto ústavné manévre či operáciu a ktorým sa ani vôbec netají – hľadá dôvody a argumenty na to, aby mohla na generálneho prokurátora podať návrh na začatie disciplinárneho konania. Preto tiež od neho nežiada informácie, ale spisy, aby ich mohla kontrolovať. Lebo napísať taký návrh nie je naozaj ľahké, s tým možno iba súhlasiť, najmä ak má viesť k potrestaniu v poradí šiesteho najvyššieho ústavného predstaviteľa krajiny. Dôkazné bremeno je totiž výlučne na navrhovateľovi.

Samozrejme:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Prezidentkina reč

Hlave štátu možno v súvislosti s jej vyhlásením vytknúť iba jedno.

8. decembra 2023
Fakty a argumenty

Netradičné

Nejde teda o žiadne slovenské špecifikum, ale…

5. decembra 2023
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Latka je zakopaná.

4. decembra 2023
Kaviareň

O sile prezidentky

a odídení šéfa ÚRSO

2. decembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi