HORE

Otázka

Uverejnené dňa 8.12.2021

Zatiaľ platí, že ak niečo vyzerá ako Omikron, správa sa ako Omikron a šíri sa ako Omikron, potom je to Omikron.

 

Vláda rozhodla o nových pravidlách v súvislosti so zavedením núdzového stavu spred dvoch týždňov. Dôvodom jeho zavedenia bolo a zostáva prekročenie stanovených limitov v zdravotníckych zariadeniach, ako aj to, že Slovensko bolo vtedy krajinou s najvyšším 7 dňovým prírastkom prípadov na svete. To viedlo k pozastaveniu tzv. semafora – vymaľovávaniu okresov rôznymi farbičkami – a krajina sa tak ocitla „na prahu humanitárnej katastrofy“. Oficiálne.

Jedným z kľúčových dôvodov a cieľov zavedenia núdzového stavu bolo a je „zníženie mobility obyvateľstva – spomalenie šírenia vírusu, zníženie záťaže zdravotníckeho systému“. Ku zníženiu mobility však na základe zavedenia núdzového stavu a tzv. lockdownu takmer vôbec neprišlo, na rozdiel od hospodárskych škôd, ku ktorým nepochybne prišlo. Vláda sa preto rozhodla núdzový stav spojený so zákazom vychádzania prehodnotiť a urobila to vskutku nevšedným spôsobom – povolila otváranie obchodov, hotelov aj lyžiarskych stredísk. Vykompenzovať to má zrejme zákazy vstupu do vlakov a podľa premiéra E. Hegera aj do MDH, respektíve umožnenie nástupu do nich iba s povolením štátu.

To je opäť lockdown ako z učebnice. Presnejšie z kapitoly ako urobiť lockdown tak, aby to lockdown nebol. A aby sa vírus mohol nerušene aj pred aj počas aj po sviatkoch šíriť ďalej. Zabalený do tzv. výhod pre očkovaných, ktorým bude umožnené, aby v mene hoaxu „Vakcína je sloboda“ vírus roznášali, prenášali a odovzdávali ako štafetový kolík, čo sa v každej inej krajine nazýva veľmi jednoducho – premorovanie.

Na detaily je ešte čas – na základe minulosti, skúsenosti a opatrnosti je totiž rozdiel medzi tým, čo vláda hovorí, čo schváli, čo bude publikované ako záväzné v Zbierke zákonov a čo vo vyhláškach hlavného hygienika. Tak či onak, dá sa povedať, že takýmto modus operandi, aký aktuálne zvolila slovenská vláda, nevítala omikron ešte žiadna iná krajina. Naopak, v tých civilizovanejších už nechávajú testovať aj zaočkovaných, vediac, že nová mutácia, po ktorej zrejme príde ďalšia a ďalšia a ďalšia, sa im nevyhýba. Slovensko sa tak zrejme stane opäť výskumníkmi ako to bolo v prípade celoplošných testovacích manévrov, ktoré už nikto nikdy po Slovensku nezopakoval. Boli sme v tom prví, ale zároveň aj poslední.

Nehovoriac o tom, že aj v nových pravidlách schválených vládou je stále viac chaosu a zmätku ako poriadku a jasných – teda aj vymáhateľných – pravidiel. Očkovaní sa však uvoľneniu opatrení potešia a neočkovaní sa zariadia, takže spokojní budú napokon všetci, vrátane vírusu. Reálny výsledok sa uvidí o pár týždňov.

Samozrejme:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi