HORE

Pán preukazov a prevádzok

Uverejnené dňa 27.7.2021

Vládna koalícia úradníkovi opäť posilnila možnosť, aby bol pánom nad životom i osudmi ľudí.

Prezidentka Z. Čaputová urýchlene podpísala zákon, ktorý ešte viac posilňuje možnosť hlavného hygienika rozhodovať o chode v krajine.

Ide o zákon, ktorého návrh vyvolal počas uplynulého víkendu protesty pred parlamentom, ďalšiu roztržku vo vládnej koalícii, ale tiež farizejstvo opozície. Aj preto možno oprávnene predpokladať, že hlava štátu chcela, aby zákon čo najskôr opustil palác a presunul sa do redakcie Zbierky zákonov. Pred ňou už totiž ľudia zrejme protestovať nebudú, pred palácom by mohli.

Faktom je však tiež to, že nejde o komplikovaný, ale značne jednoduchý zákon. Má iba dva body, pričom z hľadiska veci – obmedzovania slobody pohybu a podnikania – je významný iba prvý, ten druhý iba robí následný poriadok v zaradení prvého odseku do zákona. Hlavnému hygienikovi a jeho podriadeným v regiónoch dáva právomoc zaviesť aj „dočasné podmieňovanie vstupu do prevádzkových priestorov zariadení, v ktorých dochádza k zhromažďovaniu osôb a vstupu na hromadné podujatia preukázaním sa vstupujúcich osôb potvrdením o absolvovaní očkovania proti ochoreniu COVID-19, alebo potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo potvrdením o negatívnom výsledku testu na ochorenie COVID-19; potvrdenie, ktorým sa osoba preukazuje musí byť platné v zmysle nariadeného opatrenia.“

Uvedené znamená hlavne dve veci – po prvé to, že všetky reči o počte bezplatných testov pre nezaočkovaných alebo o tom, že základné obchody – potraviny, lekárne, drogérie a pod. – zostanú prístupné pre všetkých, teda aj pre ľudí bez testov, sú predčasné.  Hoci nimi operujú tak politici, ako aj médiá. Lebo podľa zákona bude tak, ako rozhodne hlavný hygienik alebo jemu podriadení hygienici v regiónoch.

Bez akejkoľvek narážky či urážky – obyčajnému úradníkovi sa nie odobrala, ale opäť posilnila možnosť byť pánom nad životom i osudmi ľudí. Bude rozhodovať kto, kam a kedy môže ísť, ktoré prevádzky musia byť zatvorené alebo môžu byť otvorené a za akých podmienok.

Iba na ukážku, že to ide aj inak a lepšie: napríklad v Českej republike vydáva tzv. mimoriadne opatrenia ministerstvo zdravotníctva. A nielen ich vydáva, ale ich aj podrobne odôvodňuje, prečo k opatreniam pristupuje. Jedno z posledných opatrení – o rúškach – má 4 strany o tom, kde, kedy a za akých podmienok sú nutné, ale až 16 strán odôvodnenia.

Je naozaj načase, aby ústavný súd rozhodol o podaní generálneho prokurátora M. Žilinku, ktoré podal už v marci tohto roka. Jedným z cieľov podania je totiž aj „odstrániť pochybnosti o súlade oprávnenia úradu verejného zdravotníctva vydávať vyhlášky ako všeobecne záväzné právne predpisy“.

Inými slovami:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Ťah SaS-kou

Tak ako robí politiku R. Sulík a jeho SaS, sa politika robiť nedá a nemá.

2. decembra 2022
Fakty a argumenty

Parlamentu a občanom

Keď také niečo povie z pozície moci hlava štátu – oficiálne a nahlas – niečo na tom už zrejme aj bude.

29. novembra 2022
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Do roka a do dňa.

28. novembra 2022
Kaviareň

O Matovičovej finte

lekároch a rozpočte

25. novembra 2022
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi