HORE

Parlamentu a občanom

Uverejnené dňa 29.11.2022

Keď také niečo povie z pozície moci hlava štátu – oficiálne a nahlas – niečo na tom už zrejme aj bude.

 

Nie neskoro, ale iba o čosi neskôr vystúpila prezidentka Z. Čaputová pred poslancami, aby im podala správu o stave republiky. Po prvý raz ju predniesla v júni 2020, po druhý raz v septembri 2021 a tento rok stihla na poslednú chvíľu ešte v novembri.

Treba zopakovať, že hodnotiť správy hlavy štátu býva vždy v istom zmysle ošemetné: ide totiž hlavne o to, čo a kto od správy očakáva. Ak očakáva veľa, môže byť sklamaný, ak očakáva málo, môže byť zase prekvapený. V dobrom i zlom, príjemne či nepríjemne, pričom netreba zabúdať ani to, že existuje tiež veľa ľudí, ktorých žiadny prejav prezidenta vôbec nezaujíma. Aj to je, samozrejme, v poriadku, keďže nikoho k tomu nemožno nútiť ani prinútiť.

Samozrejme, hlave štátu nemožno určovať, či a kedy má správu parlamentu a občanom predniesť, trend podľa dátumov však nie je dobrý. Mohlo by to byť aj šuma-fuk, ale nie je – každý vidí ako vládne vláda, každý vidí, ako sa správa parlament a každý by mal mať možnosť vidieť aj to, ako to vníma hlava štátu, keďže je súčasťou výkonnej moci.

Raz za rok tiež zrejme neuškodí ani zopakovať, že kvalitu prejavu hlavy štátu možno odmerať najmä dvomi spôsobmi: prvým je počet potleskov v parlamente, ktorými bol jej prejav prerušovaný. Tento rok nebol výnimkou – nezaznel opäť ani jeden. Druhým je, koľko dní po odznení prejavu bude jeho obsah v spoločnosti rezonovať, koľko dní sa bude o ňom debatovať – s výnimkou straníckych debát v médiách počas nasledujúceho víkendu – a prognóza opäť nie je dobrá.

Tentoraz však na škodu veci. Po prvom počutí totiž možno povedať, že tohtoročný prejav hlavy štátu o stave republiky bol nielen vskutku najkritickejší, ale zrejme aj najdlhší a očividne jej najlepší. Dokázala poukladať slová v správnom rytme aj tempe, teda obsahovo aj tematicky lepšie ako po minulé roky.

Prezidentka:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi