HORE

Ping a pong

Uverejnené dňa 4.12.2018

Prezident A. Kiska povedal, že v súvislosti s demisiou ministra M. Lajčáka počká na zajtrajšie rozhodnutie vlády, ako naloží s uznesením parlamentu k dokumentu OSN o Globálnom pakte o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii. A potom sa vraj rozhodne, ako naloží on s podanou demisiou M. Lajčáka.

Na jednej strane to vyzerá tak, že, že prezident elegantne prehodil loptičku späť na stranu vlády. Jej predseda P. Pellegrini ho totiž včera požiadal, aby demisiu M. Lajčáka neprijal. Inak je pre neho a vládu vec údajne definitívne uzavretá: „Do Marrákeša nikto nejde. Marrákeš je pasé. Vybavené. Finito,“ vyhlásil celkom zrozumiteľne premiér Pellegrini.

Na strane druhej však ide o predlžovanie vládnej krízy. Tá existuje podľa prezidenta A. Kisku, taká bola jeho prvá reakcia na podanie demisie M. Lajčákom: Prezident je znepokojený vládnou krízou v súvislosti s demisiou ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka pre zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska,“ oznámil prezidentský palác. A v rozpore s obsahom uznesenia parlamentu dodal, že Slovensko by na konferencii v Marrákeši malo mať zástupcu.

Neostáva iné ako počkať na vyvrcholenie zápasu prezident vs. vláda a naopak. Zostáva pritom veriť, že vláda zajtra stanovisko zaujme, nie odloží a to iba preto, aby prezident nevyznel pekne a musel sa rozhodnúť buď bez neho alebo rozhodnutie opäť odložiť. Faktom je, že kým prezident si v podstate môže robiť to, čo chce, vláda je na tom horšie, keďže je pod kontrolou parlamentu a postaviť sa otvorene a oficiálne proti jeho uzneseniu, by bolo popretím parlamentnej demokracie. V prípade nesúhlasu s ním by bola oveľa vhodnejšia demisia celej vlády, ako postaviť sa parlamentu otvorene na odpor.

Mimochodom:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Jednou vetou

Smer-SD a jeho predseda nie sú žiadnou hybridnou hrozbou.

2. júna 2023
Fakty a argumenty

Podpis prezidentky

Podpis predsedov parlamentu aj vlády pod zákonom byť musí, ale podpis prezidentky Z. Čaputovej pod ním byť nemusí, ale iba môže.

Fakty a argumenty

Skúška administratívou

Ak nefungujú poradcovia a politická administratíva, nefunguje nič.

30. mája 2023
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Rokovať je vždy dôležité.

29. mája 2023
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi