HORE

Ping a pong

Uverejnené dňa 4.12.2018

Prezident A. Kiska povedal, že v súvislosti s demisiou ministra M. Lajčáka počká na zajtrajšie rozhodnutie vlády, ako naloží s uznesením parlamentu k dokumentu OSN o Globálnom pakte o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii. A potom sa vraj rozhodne, ako naloží on s podanou demisiou M. Lajčáka.

Na jednej strane to vyzerá tak, že, že prezident elegantne prehodil loptičku späť na stranu vlády. Jej predseda P. Pellegrini ho totiž včera požiadal, aby demisiu M. Lajčáka neprijal. Inak je pre neho a vládu vec údajne definitívne uzavretá: „Do Marrákeša nikto nejde. Marrákeš je pasé. Vybavené. Finito,“ vyhlásil celkom zrozumiteľne premiér Pellegrini.

Na strane druhej však ide o predlžovanie vládnej krízy. Tá existuje podľa prezidenta A. Kisku, taká bola jeho prvá reakcia na podanie demisie M. Lajčákom: Prezident je znepokojený vládnou krízou v súvislosti s demisiou ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka pre zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska,“ oznámil prezidentský palác. A v rozpore s obsahom uznesenia parlamentu dodal, že Slovensko by na konferencii v Marrákeši malo mať zástupcu.

Neostáva iné ako počkať na vyvrcholenie zápasu prezident vs. vláda a naopak. Zostáva pritom veriť, že vláda zajtra stanovisko zaujme, nie odloží a to iba preto, aby prezident nevyznel pekne a musel sa rozhodnúť buď bez neho alebo rozhodnutie opäť odložiť. Faktom je, že kým prezident si v podstate môže robiť to, čo chce, vláda je na tom horšie, keďže je pod kontrolou parlamentu a postaviť sa otvorene a oficiálne proti jeho uzneseniu, by bolo popretím parlamentnej demokracie. V prípade nesúhlasu s ním by bola oveľa vhodnejšia demisia celej vlády, ako postaviť sa parlamentu otvorene na odpor.

Mimochodom:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi