HORE

Po prvom kole

Uverejnené dňa 20.1.2023

Nedá sa tak vylúčiť ani to, že k žiadnej novele Ústavy napokon nepríde. 

 

Po prvom kole rokovaní o predčasných voľbách je situácia zamotaná viac ako pred ním. Chaos a zmätok, ktorý bol a zostáva jednou z hlavných charakteristických čŕt súčasného volebného obdobia – napokon, počas neho padli dve vlády – pretrváva a inak to nebude, až kým sa neskončí.

Prispieva k nemu aj prezidentka Z. Čaputová. V poslednom vyhlásení – po zlyhaní hľadania podpory pre vládu premiéra E. Hegera v parlamente – po prvý raz verejne spomenula aj možnosť vymenovania úradníckej vlády. Faktom však je, že už súčasná vláda je v podstate vládou prezidentky – aj ju vymenovala, hoci v takom zložení ju vymenovať nemusela, ale hlavne ju, aj po vyslovení nedôvery parlamentom, udržiava pri živote. Vláda má totiž odvtedy obmedzené kompetencie a je pod kontrolou a dohľadom prezidentského paláca. Takže bez ohľadu na to, či vládne vláda E. Hegera alebo bude vládnuť do volieb akákoľvek iná, politickej zodpovednosti za spoluvládnutie sa hlava štátu už jednoducho nezbaví, pretože sa jej zbaviť ani nemôže. Obzvlášť ak predtým tvrdila, že „takto sa vládnuť nedá a nemá“.

Zhrnuté a podčiarknuté, vláda síce nemá dôveru parlamentu, ale má dôveru prezidentky Z. Čaputovej. Dôležité pre nastávajúce udalosti je preto tiež jej oznámenie, že nielen skorší, ale aj neskorší – teda septembrový – termín predčasných volieb je pre ňu „stále akceptovateľná možnosť“. Hoci rozhodnutie o konaní volieb, ich dátume a všetkých ďalších hlavných súvislostiach je mimo vôle aj kompetencií prezidentky – to je záležitosť výlučne parlamentu, ako, kedy a či vôbec sa na konaní predčasných volieb v súčasnosti dohodne. Súvisí to aj s dĺžkou fungovania vlády, keďže nikto nevie, ako sa voľby skončia, takže ak hlava štátu ponechá vládnuť vládu E. Hegera, môže vládnuť trebárs aj do konca roka 2023, podľa toho, ako budú rokovania o zostavovaní novej vládnej koalície a novej vlády ťažké.

Samozrejme:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi