HORE

Po voľbách

Uverejnené dňa 7.4.2024

Hoci povolebný obraz nemusí byť pre každého pekný, rozhodne je pravdivý.

 

P. Pellegríni bol v sobotu zvolený do funkcie prezidenta a na tom sa už nič a nikdy nezmení. Také sú už oficiálne a definitívne výsledky volieb prezidenta, orazítkované štátnou volebnou komisiou.

Na riadnu analýzu, prečo a ako sa stalo to, čo sa stalo, treba viac času. Už teraz je však viacero vecí jasných – napríklad sa potvrdilo, že ak prídu voliči Š. Harabina opäť do volebných miestností, I. Korčok voľby prehrá aj napriek jeho výhre v prvom kole. Prišli. A pridali sa k nim aj voliči z juhu krajiny – Maďari žijúci na Slovensku. Zároveň sa potvrdila tiež predpoveď, že mapa voličov bude po prvom kole nanovo prekreslená. Bola.

Prieskumným agentúram sa opäť podarilo výsledok neuhádnuť. Výsledok nebol tesný, ale  výrazný – P. Pellegrini dostal cca 1 400 000 a I. Korčok až cca 1 250 000 hlasov. Slovko až nie je náhodné, najmä keď si porovnáme výsledok s predchádzajúcimi voľbami hlavy štátu – Z. Čaputovú vtedy zvolilo do funkcie cca 1 056 000 voličov.  Jedným dychom však treba dodať, že aj výsledok I. Korčoka bol vynikajúci – napokon, dostal viac hlasov nielen ako Z. Čaputová, ale aj opakovane I. Gašparovič.  A napriek už vzniknutým úvahám, že by mal tento politický a voličský kapitál zúročiť, takýto postup sa nemusí vyplatiť – môže totiž skončiť ako R. Procházka alebo aj A. Kiska. Voliči, ktorí I. Korčoka volili sú totiž v drvivej väčšine voličmi strán PS, SaS, KDH, OĽaNO a ostatného politického drobizgu ako Demokrati,  Za ľudí a podobne. Ďalšia strana však už jednoducho nie je potrebná a to z viacerých dôvodov.

Bez ohľadu na dáta možno konštatovať nasledovné – výsledok prezidentských volieb potvrdil výsledky nedávnych parlamentných volieb. Už dávno bolo na tomto mieste povedané aj napísané, že pôjde o reprízu parlamentných volieb a to sa aj stalo – kým P. Pellegrini reprezentoval vládnu koalíciu, I. Korčok bol reprezentantom strán mimovládnych. Možno to povedať aj tak, že R. Fico na tretí raz vyhral prezidentské voľby, hoci dva razy v nich nekandidoval. O tom bolo totiž prvé aj druhé kolo prezidentských volieb, mimochodom, prezentované oponentmi P. Pellegriniho – či môže mať vládna koalícia všetko alebo nemôže. Voliči rozhodli, že všetko mať môže a teraz vyvstáva iba otázka, či s tým všetkým naloží tak, ako predchádzajúca vládna koalícia z roku 2020 alebo inak.

Potvrdili sa však nielen výsledky parlamentných volieb, ale tiež toto:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi