HORE

Po voľbách

Uverejnené dňa 11.11.2018

Prvé výsledky komunálnych volieb hovoria celkom jasnou rečou: potvrdzuje na prirodzený – pre niekoho aj mimoriadne pomalý – odchod Smeru-SD z politickej scény. Tentoraz na úrovni, ktorá už bližšie k voličom ani nemôže byť.

Ak najsilnejšia politická strana v krajine nemá ani len jedného oficiálneho šéfa krajského mesta, je to vysvedčenie, o ktorom netreba zdĺhavo hovoriť. Hovorí totiž samo za seba. Navyše ide o stranu, ktorá nemá ani priamu, ba ani nepriamu konkurenciu, čo sa týka jej ideologickej orientácie. Inými slovami, na ľavoboku slovenskej politiky je oficiálne len Smer-SD, a nikto iný.

Čaro komunálnych volieb 2018 je v tom, že všetci vyhrali a nikto neprehral. Respektíve, tí, ktorí prehrali cudne mlčia a počuť tak iba tých, ktorí tvrdia, že vyhrali. A keďže ich je veľa, strácajú sa medzi nimi aj tí, ktorí prakticky prehrali, hoci tvrdia, že vyhrali. Napríklad Smer-SD či SaS, aby to bolo spravodlivé k obom hlavným politickým táborov.

V týchto voľbách sa potvrdil trend, ktorý tak ako je jasný, je zároveň aj znepokojujúci: ukazuje totiž v oveľa väčšej miere na ďalšie zlyhávanie a krízu politických strán. Stačí sa pozrieť, koľko straníckych a koľko nezávislých kandidátov vyhralo súboj v mestách a obciach. Nič na tom nezmenia ani vyhlásenia politických strán, ako v komunálnych voľbách uspeli. A ani to, že samotné vládnutie v obciach a mestách bude už o úplne inom, ako boli voľby.

Isté je, že Smer-SD je z dlhého vládnutia, slušne povedané, už unavený a vyčerpaný tak ideovo, ako aj personálne. V dlhodobej politickej agónii, ktorá sa začala v prezidentských voľbách v roku 2014, je aj preto, lebo ho nemá kto vo vládnutí vystriedať. Hlavná sila Smeru-SD totiž spočíva v slabosti iných politických strán. Ktoré by možno aj chceli, ale nevedia a nedokážu ho od moci odtlačiť a vystriedať. Respektíve im na tom ani až tak nezáleží: je oveľa ľahšie moc kritizovať, ako za narábanie s ňou sa zodpovedať.

Akokoľvek:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi