HORE

Pod sukňou Justície

Uverejnené dňa 2.9.2020

Už zajtra opäť a verejne zasadne senát Špecializovaného trestného súdu v súvislosti s vraždou J. Kuciaka a jeho partnerky. Výraz „už“ je zatiaľ úplne namieste: treba si totiž uvedomiť, že vražda sa stala vo februári 2018, strelec je odsúdený a jeho komplic odsúdený už právoplatne. Čo je z časového hľadiska nesporný úspech polície,  prokuratúry a tiež samotného súdu.

Vecné hľadisko je iné. Otázne napríklad zostáva, či senát zasadne v danej súvislosti v tomto roku naposledy alebo nie. Pôvodne totiž avizoval vyniesť rozsudok už pred mesiacom. Odložil to, lebo aj tak sa dá. Nie je to síce zvykom, ale pravidlá to umožňujú. Nie je však už vôbec isté, či umožňujú aj prokurátorovi iniciatívne podať ďalší návrh na doplnenie dokazovania doslova iba pár hodín pred vyhlásením verdiktu. Pritom podľa zverejnených informácií zo súdu má tento návrh rozsah až 65 strán.

Aj preto, lebo po odznení záverečnej reči bol prokurátor sám so sebou a svojou prácou spokojný: „Bez pochybností bola preukázaná vina obžalovaných,“ vyhlásil a navrhol súdu napariť každému z obžalovaných 25 rokov väzenia. Isto, je takmer nepredstaviteľné, aby v napätom mediálnom i politickom ovzduší povedal iné, čo však neznamená, že to iné byť nemôže. Tak či onak, ak sa prokurátor už odhodlal podať takýto návrh na doplnenie dokazovania, malo by ísť o návrh značne zásadný, mimoriadne dôležitý a pre rozhodovanie súdu veľmi podstatný.

Či taký aj naozaj je, rozhodne súd, ktorý má v podstate dve hlavné možnosti:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi