HORE

Podpis prezidentky

Uverejnené dňa 2.6.2023

Podpis prezidentky Z. Čaputovej pod zákonom okrem iného znamená, že s jeho znením súhlasí, schvaľuje ho a preto ho tiež podpísala.

 

Po spackanej novele volebného zákona, ktorý parlament schválil a prezidentka Z. Čaputová obratom podpísala, netrvalo naozaj dlho, aby sa preukázalo, že argument, ktorý pritom hlava štátu použila, argumentom nie je.

Novela volebného zákona je napísaná zle a uvidí to každý, kto si ju prečíta. Uznal to aj jej navrhovateľ, ktorý kvôli tomu vypracoval a predložil pozmeňujúce návrhy, aby taká zmätočná nebola. Novela bola schválená iba preto, lebo spravodajkyňa M. Brisudová uvádzala hlasovanie poslancov podobne zmätočným spôsobom. S tým, že jej to vraj tak povedali právnici parlamentu.

Prezidentka Z. Čaptuová sa rozhodla zákon, ktorý je zmätočný a nezrozumiteľný – a teda aj škodlivý – nevrátiť do parlamentu na opätovné prerokovanie, ale ho obratom podpísať. Je to nepochybne jej právo – rozhoduje sa tak, ako uzná za vhodné – iná vec bol argument, ktorý pritom použila: „Opravou pochybenia parlamentu prezidentským vetom, by prezidentka prekročila ústavou daný priestor pre dôvody a spôsob vetovania zákonov, pretože by si privlastnila zákonodarnú iniciatívu, ktorou nedisponuje.“

Možno iba zopakovať, že primárne vôbec nešlo a ani nejde o napravenie pochybenia parlamentu – také niečo medzi právomoci hlavy štátu naozaj nepatrí – ale o ďalšie zašpinenie právneho štátu paškvilom, ktorý rozhodne nie je a ani nemôže byť v záujme občanov. A zamedzovať tomu už medzi povinnosti hlavy štátu už patrí, keďže sľubovala vykonávať svoje povinnosti v záujme občanov. A v záujme občanov takéto legislatívne skvosty naozaj nie sú.

Navyše, hlava štátu parlamentu vrátila na opätovné prerokovanie rad zákonov s pripomienkami, ktorými si v podstate a prakticky „privlastnila zákonodarnú iniciatívu, ktorou nedisponuje“.  Ale v poriadku, bolo to pred jej najnovším argumentom. Urobila tak už však aj po ňom, keďže k nim možno priradiť aj čerstvé veto novely školského zákona. Konkrétne – parlamentu v ňom navrhuje, aby celý jeden bod zo zákona vyhodil a aby novela nadobudla účinnosť namiesto v septembri tohto roku až v septembri 2025. Samozrejme, zákonodarnú iniciatívu naďalej nemá, pričom nikto nikdy netvrdil a ani netvrdí, že ju má.

Samozrejme:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Ústavný alebo vymyslený?

S tým súvisí druhý problém – okrem rečí totiž neexistuje žiadny oficiálny dokument, ktorý by ich potvrdzoval.

10. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Po voľbách je všetko inak.

8. apríla 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi