HORE

Prezidentský prokurátor

Uverejnené dňa 7.8.2020

Prezidentka Z. Čaputová navrhuje zaviesť novú funkciou – prezidentský prokurátor.

Azda najdôležitejšou politickou udalosťou týždňa bolo vrátenie troch noviel zákonov prezidentkou Z. Čaputovou na opätovné prerokovanie do parlamentu, ktoré avizovala minulý týždeň.

Z troch noviel zákonov navrhla prezidentka Z. Čaputová parlamentu opätovne neschváliť ako celok dve: o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím a o elektronických komunikáciách. Prvý z nich vrátila parlamentu z procesných dôvodov – skrátené legislatívne konanie – druhý z dôvodov vecných. Z vecného dôvodu vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie aj novelu zákona o prokuratúre. Zaujímavé je, že hlava štátu v tomto prípade prichádza aj takpovediac s vlastnou legislatívnou iniciatívou a navrhuje v zákone zaviesť aj ďalšiu novinku, ktorá však zákon ďalej a zbytočne komplikuje.

Ide o ukončenie pôsobenia generálneho prokurátora po skončení výkonu tejto funkcie. Prezidentka správne navrhuje zmiesť zo zákona ustanovenie, ktoré by umožnilo politickej vôli zbaviť generálneho prokurátora funkcie, ak by jej nešiel po ruke: povedané rečou zákona, ak by funkciu prestal vykonávať riadne, čestne, nezávisle alebo nestranne. Na druhej strane, navrhuje novinku, ktorá časom dokáže rozdeliť prokurátorov na riadnych a takpovediac prezidentských.

Riadny prokurátor totiž musí absolvovať aj odbornú justičnú skúšku, prokurátor dosadený hlavou štátu ju však absolvovať nemusí. Parlament preto povedal, že ak sa generálnym prokurátorom stane „neprokurátor,“ spolu s odchodom z tejto funkcie odchádza aj z funkcie prokurátora generálnej prokuratúry. Prezidentka Z. Čaputová má iný pohľad a navrhuje, aby osoba, ktorá bola vymenovaná do funkcie generálneho prokurátora, po zániku tejto funkcie zostáva prokurátorom generálnej prokuratúry. Aj keď správnejšie by bolo povedať, že v takom prípade sa stáva, a nie zostáva, prokurátorom generálnej prokuratúry. Hoci na to nemá potrebné skúšky, ktoré zákon od iných prokurátorov požaduje a bez jej zloženia by sa prokurátormi nestali.

Podobné nerovné podmienky navrhuje prezidentka Z. Čaputová parlamentu zaviesť aj v prípade funkcie špeciálneho prokurátora.

Keďže v tomto prípade hlava štátu nenavrhla parlamentu neschváliť zákon ako celok, ale s jej pripomienkami, je potrebné rozseknúť, čo je v tejto súvislosti horšie – či návrh parlamentu alebo prezidentky. Zveličené, ale možné:



Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Dôležitý je počet žetónov.

16. apríla 2025
Kaviareň

O jednom obvode

a Ústave ako predmete straníckeho zápasu

12. apríla 2025
Fakty a argumenty

Kartou alebo v hotovosti?

Aká je občianska spoločnosť, takí sú aj politici a taká je tiež celá krajina.

11. apríla 2025
Fakty a argumenty

Ústavný guláš

Stačilo si prečítať rozhodnutia predsedu parlamentu, kde je to všetko napísané čierne na bielom.

9. apríla 2025
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi