HORE

Rozhodnuté, dohodnuté

Uverejnené dňa 2.9.2022

Už je všetko jasné, táto vláda zhasne

 

Je vymaľované – vláda E. Hegera v takom zložení, v akom (ne)fungovala doteraz, končí. A je len otázkou času, kedy skončí definitívne.

Tak ako si dal vienka premiér I. Matovič, že jeho vláda bude najlepšou, premiér E. Heger dal do vienka tej svojej, že bude stabilnou. Nevydalo. Jednému ani druhému. Tak ako sa E. Hegerovi rozsypala štvorkoalícia, rozsype sa mu aj vláda. Za výdatnej pomoci angažovaných médií, ktoré síce nevedia čo činia, ale o to viac tak robia. A – čo už je možné pokladať za samozrejmosť – aj za výdatnej pomoci prezidentky Z. Čaputovej, pre ktorú to platí taktiež, keďže vstupuje do straníckych zápasov už ako na bežiacom páse. Isto, môže byť frustrovaná z toho, čo za vládu to vymenovala – hoci nemusela –  najmä keď vopred vedela, že bude prvou hlavou štátu, ktorá do funkcií členov vlády vymenuje aj preukázateľných plagiátorov a klamárov. To, že vládu E. Hegera vymenovala 1. apríla 2020, bolo možno náhodné, ale rozhodne sa stalo symbolické.

Reálne je, že čím viac na I. Matoviča poľujú, tým viac cieľ míňajú. Jediným relevantným hráčom, ktorý by v dnešnej situácii mohol situáciu zachrániť, je beztak premiér E. Heger, ktorý však na to nemá dispozície. Možno iba zopakovať, že premiérom sa nestal kvôli svojim politickým schopnostiam či kvalitám, ale iba preto, lebo expremiér I. Matovič sa rozhodol byť ministrom financií. A tým bol zhodou okolností práve E. Heger.

Za 17 mesiacov, čo je vo funkcii premiéra, v podstate platí, že E. Heger nemá nič: nemá politické schopnosti, nemá odvahu, nemá rešpekt, nemá autoritu, nemá normálnych poradcov – jediné, čo má, je I. Matovič. Ale ako vidno, to na funkciu premiéra momentálne stačí. E. Heger vie, že už nikdy, ale naozaj nikdy nebude premiérom, tak si tento status užíva a bude užívať dovtedy, kým z kresla premiéra nebude odídený alebo vyhodený. Nemusel by tak skončiť, ale skončí. Žiaľ. Chápať to začínajú už aj viaceré angažované médiá, hoci ho ešte nedávno nazývali – horribile dictu – štátnikom.

Ono je to tak:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi