HORE

Rozhodnuté, podpísané

Uverejnené dňa 16.2.2024

Podpísaním novely Z. Čaputová všetky výhrady a námietky poprela. Správala sa ako aktivistka, a nie prezidentka.

 

Prezidentka Z. Čaputová podľa vlastného vyjadrenia už podpísala novelu Trestného zákona. Vyjadrila tým súhlas s jej znením, a hoci sa takejto interpretácii vzpiera, nedá sa to čítať inak, než ako to je. To, že novela bude publikovaná v Zbierke zákonov aj s jej podpisom, totiž bude a zostane faktom. Napokon, uvidí ho tam každý, kto sa pozrie.

Podpísanie novely prezidentkou Z. Čaputovou je zvláštne prinajmenej z dvoch dôvodov – po prvé preto, lebo jej výhrady voči novele boli naozaj silné. Iba námatkovo – spomínala výhrady Európskej komisie, Európskeho parlamentu, hrozbu straty peňazí z Európskej únie či protiústavnosť novely. Skrátene – novela bola pre ňu tak dôležitá, že sa dokonca rozhodla vystúpiť v parlamente počas legislatívneho procesu a upozorniť poslancov vládnej koalície na to, čo činia. Zrejme si však ani ona nevšimla, že v tejto hre má lepšie karty premiér, keďže ich aj rozdával. V tejto hre tak má navrch, žiaľbohu či chvalabohu, to už je záležitosť vkusu.

Svojim podpisom pod novelou zákona však Z. Čaputová všetky výhrady a námietky šmahom ruky „akoby“ poprela. A prijala hru tak, ako ju rozohral R. Fico. Druhým dôvodom, prečo možno označiť jej podpis pod novelou za zvláštny, je ten, že sa správala viac ako aktivistka, než prezidentka – na to bolo hlave štátu dané právo veta, aby tak vyjadrila nesúhlas so schváleným zákonom, prípadne upozornila na chyby, ktoré v ňom poslanci urobili. Zvyšok dopovie vládna koalícia a nebude to naozaj pekné. To, že budú viniť Z. Čaputovú aj z toho, ak naozaj príde k pozastaveniu europeňazí, že nechcela, aby premlčacie lehoty boli opravené – lebo inak by ju vetovala – budú len tie najpríjemnejšie. Nielen v populizme, ale aj v hádzaní vlastných chýb na iných, je totiž R. Fico majster.

Lehoty, lehoty a lehoty

Prezidentka Z. Čaputová si z dvoch možností vybrala model číslo 2 (pozri O novele a aktéroch alebo O jednej novele a dvoch možnostiach na teraz.sk, čo rozpútalo búrku rôznych vyjadrení, ktoré nabádali prezidentku, aby konala tak, ako to napokon aj vykonala). V poriadku, je to rozhodnutie prezidentky, pri ktorom síce nesedia jej dôvody a argumenty, ale jej podpis pod novelou platí. Taká je realita. A keďže emócie – ktorých bolo a ešte bude v tejto súvislosti priveľa – sú naozaj v politike zlým radcom, treba sa pozrieť na skutočné, a nie vymyslené, fakty a argumenty. Alebo výhovorky. Jedným z hlavných sú termíny dané zákonmi a jednoduché počty. Kľúčovými sú 8. február, kedy bola novela schválená a 15. marec, kedy má nadobudnúť účinnosť. S tým, že by mala byť zverejnená v Zbierke zákonov 15 dní predtým, teda začiatkom marca. Čo však v tomto prípade byť nemusí, keďže ide o zákon, ktorý bol schválený v zrýchlenom konaní.

Hrá sa vraj o čas, tak hovorí aj hlava štátu, ktorá chce novelu okamžite po jej podpísaní poslať na Ústavný súd aj s požiadavkou, aby rozhodol o pozastavení jej účinnosti. Súd isto jej podanie zaeviduje aj pridelí sudcovi-spravodajcovi, ale rozhodnúť o novele môže až vtedy, keď nadobudne platnosť. Teda bude uverejnená v Zbierke zákonov – kým uverejnená nebude, rozhodnúť nemôže a nesmie. A to, kedy v nej novela zákona uverejnená bude, záleží iba a len od ministra spravodlivosti. Ani on však nemôže konať svojvoľne, aj on je pritom viazaný zákonnými lehotami.

Hromy a blesky sa zniesli na premiéra R. Fica, že zdržiaval podpísanie uvedenej novely. Dôležité je však iné – či pritom porušil alebo neporušil zákon. Neporušil. Na opätovné vrátenie zákona do parlamentu má hlava štátu 15 dní od jeho doručenia do paláca. Zároveň platí, že ak hlava štátu zákon nevetuje, má predseda parlamentu lehotu 21 dní na to, aby ho doručil do Zbierky zákonov. Tým, že premiér R. Fico podpísal novelu po 6. dňoch, bol ešte v časovom limite, teda prezidentka mohla stále využiť 15 dní na posúdenie, či ju vráti späť do parlamentu alebo nie. Ak by premiér novelu posunul do paláca povedzme až 20. februára, prezidentke by termín na vrátenie zákona vypršal až začiatkom marca a potom by už musela vládna koalícia okrem iných nepríjemností aj šturmovať s jeho opätovným schválením.

Tým, že sa prezidentka Z. Čaputová rozhodla novelu podpísať, má predseda parlamentu zákonnú povinnosť, aby ju najneskôr do 21 dní odo dňa jej schválenia poslal do redakcie Zbierky zákonov. Ďalších 15 dní na jej uverejnenie má samotná Zbierka, ktorú spravuje minister spravodlivosti. Všetko je zariadené tak, aby novela nadobudla účinnosť 15. marca ako to vládna koalícia chcela. A v súlade so zákonom.

Bonus

Má pritom aj bonus, čo znamená, že môže byť uverejnená aj skôr ako je uvedené. A je na vládnej koalícii či ho využije alebo nie:



Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Hymna alebo pesnička?

Každému je známe, porušovanie zákonov je cesta do pekla a úmyselné porušovanie zákonov, do pekla všetkých pekiel.

20. decembra 2024
Fakty a argumenty

O predčasných voľbách

a vládnom pláne B

14. decembra 2024
Fakty a argumenty

Čakanie na prezidenta

Ak by mimovládni poslanci chceli naozaj podporiť zdravotníkov, potom by vládnej koalícii nerobili krovie.

12. decembra 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Život a zdravie občanov.

9. decembra 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi