HORE

Sedem dní po

Uverejnené dňa 23.5.2024

Prezidentka Z. Čaputová sa rozhodla vyhovieť stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovať strany, ktoré jej pozvanie prijali.

 

Po atentáte na premiéra R. Fica už uzrel svetlo sveta aj prvý oficiálny politický dokument, ktorý ho odsudzuje. Uznesenie parlamentu.

Je tomu tak aj preto, lebo prezidentka Z. Čaputová sa rozhodla zrušiť stretnutie s lídrami parlamentných politických strán, ktoré naplánovala spolu so zvoleným prezidentom P. Pellegrinim. Z nepochopiteľných dôvodov – vecných aj politických. Potvrdili sa tak rôzne indície, ktoré zrušeniu naplánovaného stretnutia predchádzali.

Spomedzi vecných dôvodov možno napríklad spomenúť, že cieľom spoločného stretnutia malo byť upokojenie napätej atmosféry v spoločnosti a „jednoznačne odmietnuť akékoľvek násilie“. Nestalo sa. Spomedzi politických dôvodov možno spomenúť napríklad to, že prezidentka Z. Čaputová sa rozhodla vyhovieť stranám, ktoré jej pozvanie odmietli a ignorovali a ignorovať strany, ktoré jej pozvanie prijali. Stalo sa. Faktom zostáva, že ešte stále má čas vystúpiť v parlamente, ale aj ten sa jej rýchlo kráti a zdá sa, že ho nevyužije skôr preto, lebo ho využiť nechce, a nie preto, lebo by ho využiť nemohla. Na definitívnu odpoveď z prezidentského paláca na známu otázku – kedy ak nie teraz a kto ak nie hlava štátu? – však treba ešte počkať.

Azda netreba pripomínať alebo zdôrazňovať, že Slovensko sa ocitlo opäť v zlomovej dejinnej situácii, aká sa vyskytne raz za desaťročia. A že reakcie na takéto situácie predurčujú okrem iného aj jej budúcnosť. Prezidenti Z. Čaputová a P. Pellegrini urobili správne, že atentát na premiéra R. Fica odsúdili a ich spoločné stretnutie bolo naozaj názornou ukážkou spolupráce dvoch politicky rozdielnych táborov, keďže je všeobecne známe, ktoré strany podporili ich zvolenie do funkcie. Ústup od naplánovaného stretnutia, navyše na základe „medializovaných vyjadrení niektorých lídrov,“ už pozitívne nebolo, lebo iní lídri – a bolo ich viac – zase medializovali, že sa stretnutia zúčastniť chcú. Navyše, v takejto situácii nie je dôležitý počet tých, ktorí by „jednoznačne odmietli akékoľvek násilie,“ ale to, že by tak urobili spoločne a na najvyššej možnej úrovni. Reprezentujúcej Slovensko. A v zmysle – tu stojíme a nemôžeme inak.

To, čo neurobil prezidentský palác:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi