HORE

Skrátenie slobody

Uverejnené dňa 1.2.2022

EÚ je v tom nevinne, vyhlášky hlavného hygienika sú naozaj originálne. Špecifické.

 

Úrad verejného zdravotníctva vydal včera spolu šesť vyhlášok, z ktorých – ako obvykle – päť nadobudlo účinnosť už na druhý deň. Teda dnes. Iba pre úplnosť – vyhláška, ktorá hovorí o karanténnych povinnostiach po vstupe na Slovensko, nadobúda účinnosť v piatok 4. februára 2022.

Smršť vyhlášok, našťastie, nie je tentoraz veľmi komplikovaná, keďže sa zväčša týkajú iba jednej vážnej zmeny. Samozrejme, to vôbec neznamená, že vyhlášky, ktoré sú čerstvými vyhláškami dopĺňané, komplikované nezostávajú aj naďalej. Zostávajú, ale v čase omikronu je to už aj tak jedno. Rovnako ako v nich zostávajú aj chyby, napríklad, keď sa hlavný hygienik J. Mikas opätovne pri vydaní vyhlášky odvoláva na neexistujúce uznesenie vlády.

Uvedená zmena upravuje počítanie lehôt, počas ktorých krajina považuje osobu za zaočkovanú. Takpovediac slobodnú. Prirodzene, nie v prospech, ale v neprospech zaočkovanej osoby, keďže pôvodný termín trvania platnosti očkovania skracuje o tri mesiace – namiesto avizovaných dvanástich mesiacov si zaočkovaní ľudia môžu slobodu užívať už iba deväť mesiacov.

Takže: za kompletne zaočkovanú osobu krajina oddnes považuje buď osobu najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky dvojdávkovou vakcínou, avšak nie viac ako 9 mesiacov po aplikácii poslednej dávky. Alebo osobu najmenej 21 dní po aplikácii jednodávkovej vakcíny, avšak nie viac ako 9 mesiacov tiež po aplikácii poslednej dávky. Teda prvej. Alebo ide o osobu najmenej 14 dní po aplikácii prvej vakcíny v čase do 180 dní od prekonania vírusu, avšak nie viac ako 9 mesiacov po aplikácii poslednej – teda opäť prvej – dávky. Do kategórie kompletne zaočkovaných ľudí spadajú ešte aj deti do 12 rokov a dvoch mesiacov veku.

Také je hlavné posolstvo hlavného hygienika, ktoré azda najviac zamotá hlavu zamestnávateľom, ak chcú vyhlášky dodržiavať. Po prvé preto, lebo im naraz a zaraz pribudlo množstvo zamestnancov, ktorých majú povinnosť testovať. A to im štát doteraz ešte nepreplatil ani jediný cent nákladov, ktoré s povinným testovaním majú. Útechou im môže byť pondelkové stanovisko ministerstva hospodárstva – ktoré má náklady na testovanie zamestnancov od konca novembra minulého roka preplácať – že na forme žiadosti a jej príloh sa vraj pracuje. S nasledujúcim a dôrazným upozornením: „Na stránke MH SR nemáte zatiaľ k dispozícii elektronický formulár na preplácanie a je zbytočné sa ho dožadovať, resp. informácií k nemu, kým nezverejníme informáciu, že je dostupný!“ Koniec hlásenia.

Po druhé:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

17. júna 2024
Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi