HORE

Slovensko v núdzi

Uverejnené dňa 15.2.2022

Pre zachovanie aspoň zdania právneho štátu je isto lepšie núdzový stav zrušiť, ako ho nechať potichu vyhniť.

 

Oddnes platia dve nové vyhlášky hlavného hygienika J. Mikasa – o obmedzeniach pri hromadných podujatiach a obmedzeniach prevádzok. Pravdupovediac, takmer nikoho však už veľmi nezaujímajú a ani nemajú prečo. Hlavnou výnimkou sú podnikatelia prevádzok a organizátori hromadných podujatí, ktorí – kým súd nerozhodne inak – sa vyhláškami musia riadiť. Netreba im však vôbec závidieť, keďže napríklad vyhláška, „ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam hromadných podujatí,“ bola počas jedného mesiaca menená už tri razy.

Faktom je, že oddnes majú o čosi ľahšie, keďže medzi osoby OP+ už hlavný hygienik zaradil aj osoby, ktoré prekonali Covid-19 v období pred nie viac ako 180 dňami a zároveň sa môžu preukázať negatívnym testom. Inými slovami, do kategórie OP+ sa už zmestia ľudia s až ôsmimi možnosťami. Čo znamená iba toľko, že je skôr kategóriu OP+ lepšie zrušiť, ako ju neustále rozširovať – aby to neskončilo tak, že postupom času budú do nej patriť už aj nezaočkovaní ľudia.

Komplikovanejšie je to s vyhláškou upravujúcou obmedzenia prevádzok, tu však stačí povedať, že kreativite sa medze nekladú a každý podnikateľ sa beztak zariadi po svojom. Naopak, otázka k čomu je alebo komu má slúžiť pretrvávajúci núdzový stav – za nových okolností a poznatkov – je namieste.

Udržiavaním núdzového stavu v podstate vláda núdzový stav dehonestuje. Nehovoriac o tom, že podmienky na jeho udržiavanie neexistujú – vláda ho zaviedla za celkom inej situácie ako je dnes. Hlavným dôvodom bolo oficiálne to, „že Slovenská republika sa opäť nachádza na prahu humanitárnej katastrofy“. Preplneným nemocniciam vtedy malo zabrániť aj zníženie mobility, ktoré však už dávnejšie a prakticky vôbec neexistuje. Takže tohto slovenského špecifika je načase sa už zbaviť.

Navyše:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Jednou vetou

Smer-SD a jeho predseda nie sú žiadnou hybridnou hrozbou.

2. júna 2023
Fakty a argumenty

Podpis prezidentky

Podpis predsedov parlamentu aj vlády pod zákonom byť musí, ale podpis prezidentky Z. Čaputovej pod ním byť nemusí, ale iba môže.

Fakty a argumenty

Skúška administratívou

Ak nefungujú poradcovia a politická administratíva, nefunguje nič.

30. mája 2023
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Rokovať je vždy dôležité.

29. mája 2023
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi