HORE

Slušní a slušnejší

Uverejnené dňa 11.2.2019

V piatok sa v parlamente skončila debata v súvislosti s voľbou kandidátov na ústavných sudcov. Poslanci majú v utorok  hlasovaním rozhodnúť o tom, koľkých a ktorých z nich posunú prezidentovi na rozhodnutie a následné vymenovanie do funkcie.

Paradoxy

Celý doterajší priebeh v súvislosti s voľbou ukázal viacero paradoxov. Azda najväčším bolo rôznymi mimovládnymi organizáciami, ako aj viacerými médiami toľko ospevované vypočúvanie uchádzačov – ukázalo sa totiž, že najzávažnejšie informácie prišli buď pred alebo až po ich vypočutí. Nie počas neho. Týkali sa minulosti uchádzačov a zároveň poslancov parlamentu R. Fica a P. Kresáka. Prvý z nich má problém s odbornosťou, presnejšie, s preukázaním splnenia ústavnej podmienky byť činný najmenej 15 rokov v právnickom povolaní. Druhý má problém s tým, čo je vo všeobecnosti v poslednom období presadzované a vnímané ako slušnosť, presnejšie s vlastným správaním sa v minulosti. Konkrétne, s podozrením, že vedome spolupracoval s komunistickou Štátnou bezpečnosťou. Paradoxné pritom je tiež to, že sám predložil dokument, ktorý mal poukázať na jeho bezúhonnosť, namiesto toho však oprávnenosť podozrenia posilnil.

V záujme verejnosti

Mimochodom, na stav myslí predstaviteľov rôznych mimovládnych organizácií, ako aj viacerých médií poukazuje celkom zreteľne a nespochybniteľne, ako sa v kauze Kresák správali: netreba to ani veľmi dokazovať, stačí si predstaviť, ako by zahustili verejný priestor v prípade, keby sa podobné podozrenie zjavilo pre iných menách – povedzme M. Jankovskej, J. Sopoligu či R. Hrádeka.

Jasné, je to „kebyzmus“, ale v tejto súvislosti si stačí pripomenúť, akým diametrálne odlišným spôsobom sa správali povedzme v prípade J. Sokola, A. Babiša, J. Banáša a ďalších.

Napríklad denník SME Penta napísal:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Jedna noha SaS.

16. augusta 2022
Kaviareň

O situácii

vo vládnej koalícii

15. augusta 2022
Rozhovory

Nová doktrína vlády

Možností, ako predlžovať agóniu vlády, je jednoducho ešte stále veľa.

Fakty a argumenty

O zákopoch

a straníckych manévroch

11. augusta 2022
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi