HORE

Špeciálna blbosť

Uverejnené dňa 14.4.2022

Ak je vládna koalícia schopná takýmto spôsobom spotvoriť voľby do orgánov samosprávy krajov a obcí, vzniká oprávnená obava, ako naloží s voľbami parlamentnými.

 

Keďže jesenné voľby sa nezadržateľne blížia, vláda schválila „Návrh zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí a vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa konajú v roku 2022 v rovnaký deň a v rovnakom čase a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony“. Urobila tak na základe zákona, ktorý nadobudol účinnosť začiatkom tohto roka a podľa ktorého „prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia, ak osobitný zákon v čase pandémie neustanoví inak“.

Potom ako si vládna koalícia schválila citovanú vetu zákona, navrhla teraz v jej zmysle osobitný zákon o špeciálnom spôsobe hlasovania. Už po prvom prečítaní však vidno, že ide viac o špeciálny nezmysel, pripomínajúci známe škrabanie sa za ľavým uchom pravou rukou. Vláda dôvodí: „Predmetom úpravy návrhu zákona je komplexný proces špeciálneho spôsobu hlasovania vo všetkých jeho štádiách, kreovanie špeciálnych volebných komisií, vytváranie špeciálnych zoznamov oprávnených voličov na základe žiadosti, priebeh špeciálneho spôsobu hlasovania, ktoré budú zabezpečovať vyslaní členovia špeciálnej volebnej komisie v mieste nahláseného pobytu oprávneného voliča, ako aj materiálne, personálne zabezpečenie špeciálneho spôsobu hlasovania a odmeňovanie osôb aktívne participujúcich na príprave a vykonaní tohto hlasovania“. Špeciálne skvelé.

Ako sa už stalo zvykom, aj k návrhu zákona – tobôž špeciálneho – patrí aj špeciálny zrýchlený režim jeho schvaľovania parlamentom. Teda skrátené legislatívne konanie. Špeciálne nóvum je v tom, že vláda už ani nehovorí, z akého zákonného dôvodu je špeciálny proces schvaľovania návrhu zákona potrebný, ale ponecháva na parlament, aby si zo zákonných možností – ohrozenie základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo keď štátu hrozia značné hospodárske škody – vybral niektorý z uvedených dôvodov sám. Hoci tak má urobiť vláda, ktorá o skrátené konanie žiada. A špeciálne v tomto prípade.

Špeciálneho je už veľa, ale nedá sa nič robiť, keďže výraz špeciálny sa nesie celým textom návrhu zákona. Špeciálne je v ňom jednoducho všetko. Starostovia sa zapotia, keďže napríklad okrem bežnej agendy sú povinní tentoraz zabezpečiť aj špeciálne auto.

Prirodzene:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi