HORE

Špecifické voľby

Uverejnené dňa 26.10.2022

Vzhľadom na výnimočnú úlohu politických strán v systéme to možno povedať aj tak, že ide o slovenské výnimočné špecifikum.

 

Nadchádzajúce víkendové voľby budú slovensky špecifické aj poučné zároveň. Z viacerých dôvodov. Jedným je čas ich konania, ďalším spôsob a následne aj výsledky volieb.

Po prvý raz ide o spojené voľby v regiónoch, keďže v jednom čase a v jednej volebnej miestnosti sa uskutočnia tak voľby do orgánov samosprávy obcí, ako aj voľby do orgánov samosprávnych krajov. Navyše budú v čase školských prázdnin i v čase veľkého presúvania ľudí po celej krajine z dôvodu – ľudovo povedané – Dušičiek.

Nemuselo to tak byť, ale je. Stačí si spomenúť, ako v skrátenom legislatívnom konaní parlament presadil zákon, ktorým umožnil vyhlásenie volieb aj na iný dátum než pre aký sa predseda parlamentu Mgr. B. Kollár napokon rozhodol. S podpisom prezidentky Z. Čaputovej, hoci tá hneď v prvom prejave o stave republiky poslancov upozornila, že zneužívanie zrýchleného konania nemieni a nebude tolerovať. Stalo sa a stáva sa.

Jedným z hlavných dôvodov spojenia oboch volieb bolo zvýšenie účasti voličov – či sa to však aj podarí, uvidí sa až po zrátaní hlasov. Ak áno, bude to fajn, ak nie, výhovorka padne zrejme na Dušičky a prázdniny. Faktom je, že poslanci urobili všetko preto, aby bola účasť vyššia, keďže schválili aj špeciálne volebné obvody, špeciálne volebné komisie,  špeciálne zoznamy voličov aj špeciálny spôsob hlasovania: by sa na voľbách mohli zúčastniť aj osoby izolované alebo v karanténe z dôvodu ochorenia Covid-19.

Nie je to ale jediná špecialita týchto volieb:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi