HORE

Spory politikov

Uverejnené dňa 15.5.2019

Poučka, podľa ktorej keď dvaja robia to isté, nie je to isté, stále platí.

V rovnakom čase, ako poslankyňa V. Remišová oznámila, že sa hodlá kvôli pokute za nezrovnalosti v jej majetkovom priznaní obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva, udelil parlamentný Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií pokutu prezidentovi A. Kiskovi vo výške troch platov za to isté. Rozdiel medzi nimi v tejto súvislosti je nielen v tom, že kým vo veci V. Remišovej už rozhodol Ústavný súd, vo veci A. Kisku súd ešte iba môže rozhodnúť. Ak ho o to požiada.

Po rokovaní výboru parlamentu, ktorý o oboch dotknutých rozhodol hlasovaním, možno jeho výsledky hodnotiť ako politické alebo aj tvrdšie – ako nástroj moci, tyraniu väčšiny a ešte všelijako inak. Po rozhodnutí Ústavného súdu sa to však už s vážnou tvárou tvrdiť nedá, dá sa proti nemu však brániť, ako to avizovala V. Remišová. Samozrejme, jej argument, že o nej na súde „rozhodovali z troch sudcov dvaja bývalí poslanci za stranu Smer“ a preto súd rozhodol tak, ako rozhodol, žiadnym argumentom nie je. A pred súdom s ním ani neuspeje.

Isto, V. Remišová môže oprávnene cítiť krivdu, nespravodlivosť, hnev a aj ich cíti. Dá sa rozumieť aj tomu, že jej ide o princíp. Európsky súd pre ľudské práva by však aj tak nemala zaťažovať – ľudia, ktorí sa na neho obracajú majú často iné a oveľa závažnejšie problémy, keďže mnohí z nich sa oprávnene obávajú o svoj život, a nie o akési hmotné statky. Navyše, po rozmrazení platov ju pokuta nebude veľmi bolieť, pričom nezostáva ani úplne bezbranná – má predsa zákonodarnú iniciatívu, môže navrhnúť spresniť príslušný formulár, vypracovať nový a tak ďalej a tak podobne. Stojí za to cúvnuť.

Na rozdiel od prezidenta A. Kisku. Aj v jeho prípade o hlasovaní vo výbore platí to isté, čo pri V. Remišovej. Aj jemu sa argumentácia veľmi nevydarila, keďže oznámil, že plat rozdáva na charitu a „poslanci chcú teda ukrátiť 30 rodín v núdzi s chorými deťmi o niekoľko desiatok tisíc eur,“ čo však žiadnym argumentom rovnako nie je.

Naopak:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi