Stačí vymeniť premiéra
Stačí vymeniť premiéra, netreba celú vládu.
Prezidentka Z. Čaputová sa čoraz viac zamotáva v politických udalostiach, čo zhruba pol roka pred parlamentnými a rok pred prezidentskými voľbami neveští veľa dobrého. A tiež k nim sama prispieva rôznymi vyhláseniami a (ne)konaním, teda zvyšovaním politického chaosu.
Nikomu neublíži zopakovať, že ide o princíp zle zapnutého prvého gombíka na šatách. Tým bolo menenie, presnejšie odďaľovanie termínu predčasných volieb, hoci hlava štátu bola vskutku silným politickým hráčom. A tak, prirodzene, prišlo k zlému zapnutiu aj ďalšieho gombíka: tváriť sa, že vláda E. Hegera nie je vládou prezidentky Z. Čaputovej – a tou by bola iba tzv. vláda úradníkov – je nemiestne aj nesprávne. Nie je to tak. Aj preto, lebo po vyslovení nedôvery parlamentom už vláda ani jej jednotliví členovia nepodliehajú kontrole parlamentu a ani sa mu za svoju (ne)činnosť nezodpovedajú. Aj preto, lebo vládu E. Hegera prezidentka v súlade s Ústavou odvolala a zároveň ju poverila vykonávaním jej pôsobnosti a to až do vymenovania novej vlády, ktorú môže vymenovať iba hlava štátu. Nikto iný. Pričom personálne zmeny v kabinete bez návrhu premiéra urobiť nemôže a nesmie. Povedané jednou vetou – vyslovením nedôvery vláde stratil parlament nad vládou akúkoľvek moc aj zodpovednosť a prevzala ich hlava štátu – záleží iba na jej vôli ako dlho bude vláda prezidentky Z. Čaputovej pod vedením E. Hegera pôsobiť. Inými slovami – hlava štátu má aktuálne nielen obrovskú moc, ale aj rovnako obrovskú zodpovednosť, ktorej sa nedokáže zbaviť.
O zásadnom zlyhaní
Zlý odhad politickej situácie a zároveň snaha zostať z titulu funkcie na špici politického diania spôsobili, že prezidentka kopí chyby. Vyjadrenia typu, že vládu odvolá ak zásadne zlyhá – vzhľadom na to, že to jej vláda a je teda za ňu politicky zodpovedná – však znamená, že vláda zásadne zlyhať nemôže.
Pretože: