HORE

Štyri dni

Uverejnené dňa 4.2.2022

O premyslenom, predvídateľnom a zrozumiteľnom postupe svedčí aj to, že nové pravidlá pre testovanie zamestnancov platili iba štyri dni.

 

Hókus-pókus testovania zamestnancov sa skončil. Nie pre zamestnávateľov, ale pre zamestnancov. Určuje to vyhláška hlavného hygienika J. Mikasa, ktorá bola vydaná v piatok napoludnie. Možno tak konštatovať, že po dvoch mesiacoch sa testovanie – tak ako bolo nastavené – ukázalo ako nezmyselné. Aj samotné testovanie, ale hlavne spôsoby, ktorými malo byť a bolo realizované.

Nikto nevie, nechce a ani nedokáže zrozumiteľne vysvetliť a povedať, aký bol zmysel týchto testovacích manévrov. Nezmyslov bolo viacero, ale zmysel jednoducho neexistuje. Napokon, ukázalo by sa to očividne a čierne na bielom aj potom, ako by ministerstvo hospodárstva spravilo analýzu, ktorá však bude s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou na svätého Dindy. Prirodzene, s výnimkou – ktorá potvrdzuje uvedené – ďalšej ukážky ako sa to nemá a v civilizovaných krajinách ani nesmie robiť.

O vskutku premyslenom, predvídateľnom a zrozumiteľnom postupe svedčí napríklad to, že nové pravidlá pre testovanie zamestnancov platili od 1. februára a zrušené budú – už alebo až, čo je vec politického vkusu – od 5. februára tohto roka. Pravidlá existujú v krajine jednoducho a stále najmä na to, aby sa porušovali, nie dodržiavali a rešpektovali, hoci je dávno známe, že lepšej cesty na upadnutie do právneho bezvedomia niet. Samozrejme, ani následkov s tým spojených. Krátkodobých aj dlhodobých. Nie je to nič úctyhodné ani elegantné.

Naviac, keď neexistujú dôvody takýchto rýchlych a opačných rozhodnutí. Nie sú k dispozícii. Nedajú sa vyčítať – či už s porozumením alebo bez neho – z predkladacej správy či samotného vládneho materiálu, pretože také jednoducho neexistujú. O odôvodnení takéhoto kroku – prečo tak vláda rozhodla – niet taktiež ani zmienky, a preto možno povedať, že konala opäť svojvoľne. V tejto chvíli je k dispozícii stále iba schválený návrh uznesenia – o tom, že hlavný hygienik má k 5. februáru 2022 zrušiť vyhlášku o povinnom preukazovaní sa zamestnancov. A aby to bolo každému jasné a zrozumiteľné, vláda zároveň zrušila aj bod uznesenia z uznesenia, ktoré už dávnejšie zrušila.

Ak sa to niekomu zdá zložité, potom ho zdanie klame. Zložité to majú najmä zamestnávatelia a ešte viac tí, ktorí pravidlá dodržiavali. Nejde ani tak o to, že im vláda nakládla ďalšie povinnosti, ale hlavne o to, že ich musia aj sami zaplatiť. Stali sa samoplatcami. Isto, štát im niektoré náklady preplatí, ale nie všetky. Napríklad, ani nie všetky testy, keďže boli povinní testovať zamestnancov ešte aj prvého, aj druhého, aj tretieho, a štvrtého februára, ale preplatené ich už nedostanú. Tak im to aspoň odkazuje ministerstvo hospodárstva, ktoré má testy preplácať – zamestnávatelia ho môžu žiadať o preplatenie testovania iba do konca januára 2022. Minister R. Sulík síce zároveň oznamuje, že o preplatenie nákladov môžu žiadať už od 27. novembra 2021, lenže na to neexistuje žiadny právny základ – vyhláška, ktorá im povinnosť testovať zamestnancov určila, totiž nadobudla účinnosť až o dva dni neskôr.

Samozrejme:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Skvelá správa.

22. apríla 2024
Fakty a argumenty

O túžbe SNS

a odvolaní J. Mazáka

20. apríla 2024
Fakty a argumenty

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi