HORE

Sulíkova ruka

Uverejnené dňa 30.11.2021

Postup R. Sulíka je ďalším príkladom toho, ako sa na Slovensku kriví právo. Alebo prikrmuje.

 

Testovacie manévre, ktoré sa mali po celej krajine začať v pondelok, sa opäť veľmi nevydarili. Je to nepochybné – ak napríklad jedna z automobiliek verejne hlása, že zamestnancov netestovala, ale sa iba na to pripravuje, ide o priznanie a potvrdenie takpovediac v priamom prenose. Dôvodom, pre ktorý automobilka nekonala tak, ako konať podľa pravidiel mala, bolo vraj neskoré vydanie manuálu ministerstvom hospodárstva.

Minister R. Sulík v súlade s ňou tvrdí, že jeho manuál predsa nestavuje povinnosť zamestnávateľov testovať zamestnancov hneď v pondelok, ale že je v ňom zreteľne napísané, že tak môžu urobiť počas celého týždňa. Čo je fakt: V týždni od 29. 11. 2021 sú zamestnávatelia povinní dodržiavať takzvaný OTP režim, podľa ktorého majú povolený vstup na pracovisko výlučne zamestnanci, ktorí sú plne zaočkovaní, prekonali ochorenie COVID-19 alebo sú testovaní.“

Lenže faktom  – a oveľa závažnejším – tiež je, že manuál R. Sulíka bol vydaný len pre zamestnancov „v prevádzkach podnikov“. Iných zamestnancov sa netýka preto, lebo sa ich týkať ani nemôže – ruka R. Sulíka na nich jednoducho nedosiahne. Povinnosť podmieniť vstup zamestnancov na pracovisko len v režime OTP však platí aj pre nich a to aj bez toho, aby mali nejaký manuál k dispozícii. Inými slovami, v súvislosti s opatreniami na eliminovanie vírusu nemôže niečo platiť pre zamestnancov v prevádzkach podnikov a iné pre všetkých ďalších.

Postup R. Sulíka je ďalším príkladom toho, ako sa na Slovensku kriví právo. Alebo prikrmuje, záleží od uhla pohľadu. Neuškodí teda zopakovať, že manuál ministra R. Sulíka nemôže byť v nijakom prípade viac ako vyhláška hlavného hygienika, o ktorej až do rozhodnutia ústavného súdu platí domnienka, že je v súlade s ústavou.

Vyhláška zreteľne nariadila – a to všetkým zamestnávateľom, teda vrátane v prevádzkach podnikov – aby podmienili „vstup na pracovisko a do iných priestorov zamestnávateľa len zamestnancovi v režime OTP“. A to hneď a zaraz od 29. novembra tohto roka, a nie počas celého týždňa od 29. novembra 2021, ako to uvádza manuál ministra hospodárstva.

Skrátka a jasne:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi