HORE

Ťah SaS-kou

Uverejnené dňa 2.12.2022

Tak ako robí politiku R. Sulík a jeho SaS, sa politika robiť nedá a nemá.

 

Po nesúhlase s vyslovením nedôvery ministrovi vnútra R. Mikulovi SaS obratom vytiahla z rukáva návrh na vyslovenie nedôvery vláde E. Hegera.

Pre SaS je jednoducho lepší holub na streche ako vrabec v hrsti, čo je vskutku zvláštny spôsob robenia politiky. R. Mikulec by totiž už dnes nebol ministrom, ak by tak chceli poslanci SaS. Lenže oni nechceli. Chcú odvolať vládu, lenže to zase nebudú chcieť iní poslanci. Aj z dôvodu, že SaS nechcela odvolať jedného z jej členov, ministra vnútra.

Výsledky hlasovania o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra zreteľne ukazujú, že ak by za návrh hlasovali všetci prítomní poslanci SaS, R. Mikulec by už mal na ministerstve zbalené. Počty nepustia – už na prvý pohľad vidno, že za jeho odchod hlasovalo 71 poslancov, na jeho odchod tak chýbal súhlas 5 poslancov, pričom 8 poslancov SaS sa hlasovania zdržalo. Na druhý pohľad zase vidno, že z uvedených 8 poslancov, až 6 bolo falošných – v tom zmysle, že sa do parlamentu dostali na kandidátke strany bývalého prezidenta A. Kisku. Možno tak povedať nielen to, že o zotrvaní ministra vo funkcii rozhodli kukučí poslanci – samozrejme, s požehnaním SaS – ale, že o nich bude v budúcnosti ešte počuť aj v iných súvislostiach. Tak či onak, SaS posunula slovenskú politiku na ďalšiu úroveň, keď politiku strany neprevádzkujú jej členovia, ale iní ľudia.

Personálna politika SaS a v SaS je už nielen nezrozumiteľná, ale priam chaotická. Strana si sama odvolala J. B. Cigánikovú z funkcie šéfky zdravotníckeho výboru, nehlasovala za odvolanie ministra vnútra, ale iniciovala odvolanie vlády E. Hegera, pričom však nebude obstarávať podporu na jej odvolanie. Tak to nielen vyzerá, ale tak to aj je. Prirodzene, dôsledky vyslovenia nedôvery ministrovi a celej vláde sú odlišné tak z politického, ústavnoprávneho aj ľudského hľadiska. Na podstate veci to však nič nemení. Obzvlášť, keď pritom R. Sulík tvrdí, že po vyslovení nedôvery vláde existujú iba tri možnosti – nová koalícia s podporou najmenej 76 poslancov, úradnícka vláda alebo predčasné voľby. Ak však bude vyslovená nedôvera vláde, existuje aj štvrtá možnosť – v takom prípade totiž všetka moc prechádza do rúk hlavy štátu, takže ďalší postup záležať iba a len od prezidentky Z. Čaputovej, nie od R. Sulíka. Možností je viac, ale isté je, že po vyslovení nedôvery vláde E. Hegera parlamentom bude vláda E. Hegera vládnuť dovtedy, kým jej to hlava štátu dovolí a nevymenuje inú. A kedy tak urobí, záleží iba od nej.

Navyše:



Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O deklaráciách

problémoch vlády a R. Sulíkovi

6. septembra 2024
Fakty a argumenty

Prekvapujúce, ale pochopiteľné

To najvýraznejšie, čo v politickej práci R. Sulík dosiahol je, že SaS sa stala takpovediac profesionálnym povaľovačom vlád. Ale iba vlastných.

5. septembra 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

NAKA už nie je!

3. septembra 2024
Kaviareň

Po prázdninách

Politickým faktom zostáva, že predčasné voľby môžu byť iba a až vtedy, keď ich bude chcieť vládna koalícia.

2. septembra 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi