HORE

Ústavní žongléri

Uverejnené dňa 1.3.2024

Vyhral každý, spokojný s rozhodnutím je Ústavný súd aj politickí aktéri. Prehrala iba Ústava. Veď je to len papier.

 

Rozhodnutie Ústavného súdu o pozastavení účinnosti novely Trestného zákona – s výnimkou Úradu špeciálnej prokuratúry – privítali všetci aktéri. Bez ohľadu na to, kto akú v tomto v príbehu hral úlohu.

Ako obvykle, aj tentoraz možno hodnotiť situáciu z hľadiska politického a vecného. Spoločné majú jedno – sú jednoduché a súčasne poznačené chytráctvom. Inými slovami, išlo o to, kto koho prechytračí a hru na počítanie času si zahral aj Ústavný súd. Z politického hľadiska je to tak, že po rozhodnutí Ústavného súdu nikto nemá všetko, ale každý má niečo, aby sa mohol tváriť spokojne alebo hoci aj ako víťaz.

Prezidentka Z Čaputová, ktorá novelu podpísala a obratom poslala súdu, po jeho rozhodnutí riekla, že je to dobrá správa pre demokraciu a právny štát na Slovensku. Smer-SD vyhlásil, že koalícia dosiahla hlavný cieľ, ktorý mala pri reforme trestného práva, teda zrušenie špeciálnej prokuratúry. Podľa Progresívneho Slovenska je rozhodnutie súdu pre R. Fica obrovská prehra. SaS oznámila, že Ústavný súd zachránil na Slovensku spravodlivosť, hnutie I. Matoviča rozhodnutie súdu privítalo, pričom však odmieta, že by bolo víťazstvom opozície a podľa KDH rozhodnutie dokazuje, že Slovensko je stále právnym štátom, kde funguje systém bŕzd a protiváh. Vyjadrenia takmer dokonale ilustrujú a vystihujú súčasnú politickú situáciu v krajine – stačí si totiž pripomenúť, že kým mimovládni poslanci neprišli na to, že návrh novely umožňuje aj skrátenie lehôt pre násilných trestných činoch, vrátane znásilnenia, hlavným predmetom ich odsudzovania novely bolo rušenie a zrušenie špeciálnej prokuratúry. Teraz je zrušenie špeciálnej prokuratúry dobrou správou pre demokraciu, záchranou spravodlivosti, pričom krajina je stále právnym štátom a, samozrejme, ide o obrovskú prehru R. Fica. Ide síce o politický omyl všetkých omylov, ale v poriadku. I tak še da.

Dalo by sa ísť aj hlbšie, keďže v parlamente sa odohrala ďalšia politická bitka o návrhu súvisiacom s novelou Trestného zákona – novelou novely – ktorá skončila jednotným hlasovaním vládnych aj mimovládnych strán. Aj M. Šimečka, aj I. Matovič aj M. Majerský a tiež R. Sulík hlasovali za návrh R. Fica, presnejšie jeho vlády a vládnej koalície. Ale v tejto chvíli naozaj nie je potrebné sa tomu venovať, bola by to zbytočná odbočka.

Ctihodnostiam z Košíc sa totiž podaril ďalší žonglérsky kúsok:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi