HORE

Ústavný alebo nie?

Uverejnené dňa 11.10.2016

Zajtra by mal Ústavný súd SR rozhodnúť o mimoriadne závažnej veci, ktorá sa týka celej krajiny a jej spravovania – či formulácia požiadavky v zákone na tzv. vzdelanostný cenzus je v súlade alebo v rozpore s Ústavou.

Cenzus do zákona zaviedli poslanci za Smer-SD, ale hlasovaním ho podporili aj väčšina poslancov za KDH, SDKÚ-DS a tiež viacerí poslanci za OĽaNO. Hlavným problémom je, že minimálne stredoškolské vzdelanie zákon vyžaduje iba a len pri kandidátoch na funkciu starostu. Ústava stanovuje: „Starostu obce volia obyvatelia obce, ktorí majú na jej území trvalý pobyt, na základe všeobecného, rovného a priameho volebného práva tajným hlasovaním na štvorročné obdobie. Starosta obce je výkonným orgánom obce; vykonáva správu obce a zastupuje obec navonok. Dôvody a spôsob odvolania starostu pred uplynutím volebného obdobia ustanoví zákon.“

Dôležité sú v tejto súvislosti tri veci. Prvou je, že Ústava kladie požiadavky na voľby starostu jednoznačne a bez výnimky, čím v podstate nepripúšťa iný, ako rozumný výklad, samozrejme, v spojení s ďalšími článkami Ústavy. Druhou, že rovnako jednoznačne v tomto prípade umocňuje všeobecnosť volebného práva. A tretím, že možnosť úpravy zákonom dáva výlučne vo veci odvolania starostu. V žiadnej inej, čo znamená, že ak zákon upraví iné náležitosti, potom je v rozpore s uvedeným článkom Ústavy. Automaticky.

Posúdenie zákona Ústavným súdom však môže byť aj iné, teda, že zákon je v súlade s Ústavou. To sa pred rozhodnutím súdu nedá odhadnúť a v tomto zložení obzvlášť.Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi