HORE

V agónii II

Uverejnené dňa 16.9.2022

Krajinu možno nielen riadiť, ale aj doriadiť. Práve sa deje.

 

Prekvapenie premiéra E. Hegera nad tým, že jeho menšinová vláda nemá v parlamente väčšinu, sa zdá byť úprimné. Z pohľadu tzv. Hegerovej doktríny – hlavne musíme zostať vo funkciách – to môže byť síce pochopiteľné, hoci je to výrazne nereálne.

Údiv E. Hegera nad tým, že SaS kým bola vo vládnej koalícii niečo hovorila a teraz, keď je v pozícii opozície, už vystrkuje rožky, je rovnako nenáležitý. Premiér dôvodí tým, že veď SaS sľubovala podporiť otvorenie schôdze, že s viacerými návrhmi zákonov, ktoré prešli vládou súhlasila a že sa predsa zaviazala plniť program vlády. To všetko je fakt, ktorý však platil pre SaS ako vládnu, a nie opozičnú stranu. Inými slovami, tak ako pre SaS už neplatí Koaličná zmluva, neplatí už pre ňu ani vládny program – po prijatí demisie jej ministrov už nemá voči zvyšku koalície žiadne záväzky ani povinnosti. Ešte inak – nastala politická zmena a čím skôr si premiér E. Heger uvedomí, že menšinová vláda je menšinovou preto, lebo nemá zabezpečenú väčšinu v parlamente, tým lepšie. Povedané po lopate – odchodom SaS z vládnej koalície sa zmenila celá politická situácia. Nastal obrat a zmenilo sa všetko, vrátane Hegerovej doktríny: už neplatí, že hlavne musíme zostať vo funkciách, ale po strate väčšiny v parlamente platí, že hlavne nemusíme zostať vo funkciách. A tomu treba prispôsobiť aj robenie vládnej politiky.

Obzvlášť, ak sa SaS hotuje v parlamente podať návrh na odvolanie I. Matoviča z funkcie ministra financií. Ako bolo uvedené už zhruba pred mesiacom, poslanecký klub OĽaNO je jediný, kto by také niečo dokázal urobiť – každý iný poslanecký klub si musí nájsť na podanie návrhu kamarátov z iných klubov alebo z nezaradených poslancov. Samostatne to nedokáže urobiť ani Smer-SD, ani Sme rodina a ani SaS, keďže ani jeden z nich nemá na podanie návrhu potrebných najmenej 30 poslancov. A viac poslaneckých klubov už v parlamente nie je.

Nepatrí sa udalosti predbiehať, ale možno konštatovať, že práve avizované zhromaždenie najmenej 30 poslancov na odvolanie I. Matoviča z funkcie stranou SaS, bude jedna z kľúčových politických udalostí, ktorá načrtne ďalšie scenáre politického vývoja. Hlavne to, s kým sa bude SaS ochotná a schopná spojiť proti I. Matovičovi – čo je prvý krok – a ako bude schopná a ochotná zabezpečiť pre svoj návrh podporu najmenej 76 poslancov, aby bol I. Matovič z funkcie aj odvolaný. Lebo jedna vec je podať návrh a druhá zabezpečiť, aby bol v parlamente schválený. Aj keď to môže navonok vyzerať inak, nie je to vôbec jednoduché.

Obzvlášť:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Skvelá správa.

22. apríla 2024
Fakty a argumenty

O túžbe SNS

a odvolaní J. Mazáka

20. apríla 2024
Fakty a argumenty

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi