HORE

Veto, ktoré neexistuje

Uverejnené dňa 26.11.2021

Vláda – povedané slovami prezidentky Z. Čaputovej – tliacha.

 

V súvislosti so zavedením ďalšieho núdzového stavu a (ne)obmedzenia mobility ani žiakov a študentov, vláda opäť zlyhala. Stav je totiž taký, že skôr či skôr k zatvoreniu aspoň niektorých škôl bude nutné pristúpiť, teda aspoň v prípade ak vláda naozaj chce, aby sa situácia v nemocniciach zlepšila. Zatiaľ to však vyzerá, že situáciu zlepšiť nechce, ale ju chce predlžovať. Inak by sa totiž nemohlo stať to, čo sa aj za výdatnej a úslužnej pomoci médií stalo.

I premiér E. Heger riekol: „Narazili sme na politickú realitu a to je Koaličná zmluva. Toto právo veta v tej Koaličnej zmluve je a býva v štandardných Koaličných zmluvách, avšak žiadna Koaličná zmluva nepočítala, že by mohlo dôjsť k takejto situácii.“

Potvrdil tak slová R. Sulíka: „Strana SaS si uplatnila právo veta, čím docielila, že školy nebudú zavreté.“

Ak by právo veta existovalo, bola by to vskutku politická realita, lenže už dávnejšie – po presunoch ministrov i poslancov vo vládnej koalícii – neexistuje. Koaličná zmluva jednoducho neplatí. Isto, je to vnútorný problém vládnej koalície, verejným sa však stáva aj vtedy, ak nastane situácia ako teraz – že sa používa ako argument.

Buď platí všetko alebo nič. Koaličná zmluva nepovoľuje vyberať si z nej články, ktoré sa niektorému členovi koalície hodia a ktoré sa nehodia, si nevšímať. Isto, je v nej zakotvené aj právo veta, lenže v tej istej Koaličnej zmluve je napríklad zakotvené aj to, že strane Za ľudí patrí aj „Ministerstvo spravodlivosti SR“. Otázka je jasná – má dnes Za ľudí „Ministerstvo spravodlivosti? Nemá.

Koaličná zmluva rozdeľuje získanú moc opakovane a zdôrazňuje, že vo vláde bude „uplatnené zastúpenie nominantov jednotlivých členov Koalície v pomere 8:3:3:2.“  Otázka je opäť jasná – platí takéto zastúpenie? Neplatí.

V Koaličnej zmluve je zapísaných viacero vecí, ktoré sú dnes už minulosťou. A keď tie neplatia, nemôže platiť ani právo veta. Inými slovami, R. Sulík vlastnoručne podpísal nielen to, že si môže uplatniť právo veta, ale aj to, že ministerstvo spravodlivosti patrí strane Za ľudí. Je jedno, či ho strane Za ľudí ukradol alebo mu ho darovala, podľa Koaličnej zmluvy mu jednoducho nepatrí. Rovnako, ako mu už nepatrí právo veta.

Realita je iná, ako ju členovia vlády, vrátane premiéra E. Hegera, prezentujú: R. Sulík obľafol premiéra E. Hegera, ďalších členov vlády a tiež médiá. Právo veta hociktorého koaličného partnera totiž v dnešnej situácii neexistuje. To je fakt a každý, kto hovorí opak, vajatá, zavádza a klame. Povedané slovami prezidentky Z. Čaputovej – tliacha.

 

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi