HORE

Voľby v papučiach

Uverejnené dňa 11.8.2023

Voľba poštou je jedinou, pri ktorej neexistuje kontrola dodržania či rešpektovania zachovania princípu tajnosti volieb.

 

Záujem voliť poštou je historický, keďže dosiahol takmer 73 tisíc záujemcov. Nie všetci síce budú poštou aj voliť – k dispozícii majú stále aj iné možnosti – na zápise do knihy rekordov  to však už nič nemení. Najviac žiadostí, bezmála 27 tisíc, totiž prišlo z Českej republiky, takže vzhľadom na vzdialenosť nemožno vylúčiť, že sa napokon volieb zúčastnia osobne, prípadne sa rozhodnú na voľbách nezúčastniť.

Historický úspech voľby poštou možno pripísať najmä na vrub elektronizácie, konkrétne webovej aplikácii – podľa informácie ministerstva vnútra v listinnej podobe totiž požiadalo o voľbu poštou iba 477 záujemcov.

Aj keď voľba poštou, presnejšie umožnenie voliť voličom, ktorí nežijú na Slovensku a voličom, ktorí na Slovensku síce žijú, ale v čase volieb na Slovensku nebudú, vyvoláva isté kontroverzie, treba povedať, že je legitímna aj legálna. A tiež luxusná, pretože im umožňuje voliť z pohodlia domova, takpovediac v papučiach. Na rozdiel od väčšiny voličov, ktorí sa musia dostaviť do volebnej miestnosti. Zároveň je však jedným dychom potrebné dodať aj to, že prevedenie voľby poštou zostáva diskutabilné – je jedinou voľbou, pri ktorej neexistuje žiadna kontrola dodržania či rešpektovania zachovania princípu tajnosti volieb. Volebná komisia totiž nevie či volič naozaj hlasoval slobodne, bez nátlaku alebo s hlasom nekupčil. Na rozdiel od volieb na Slovensku či na zastupiteľských úradoch v zahraničí, kde musí byť princíp tajnosti volieb zabezpečený a dodržaný, čo volebná komisia aj kontroluje – okrem zákonom stanovených výnimiek, musí každý hlasovať za plentou, čiže bez prítomnosti ďalšej osoby.

Isto:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Všetko je tajné

Kruciálna otázka znie inak ako na zmeny v štatúte.

28. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Ťah strelcom

Ako prezidentka Z. Čaputová nepodpísala to, čo podpísať chcela, ale podpísala to, čo podpísať nechcela.

23. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi