HORE

Volební inžinieri

Uverejnené dňa 18.1.2017

Vláda minulý týždeň súhlasila s návrhom skupiny poslancov, ktorí predložili do parlamentu tri návrhy – jeden sa týka novely Ústavy SR a dva sa zaoberajú volebnými pravidlami. Ide o novinky týkajúce sa predovšetkým volieb predsedov a poslancov vyšších územných celkov.

Na schválení návrhov vládou nie je veľa zvláštneho, keďže ide o návrhy vlastných, presnejšie, vládnych poslancov. A čo je zrejme dôležitejšie, ide o návrhy, ktorých úlohou je posilniť moc súčasnej koalície. V opačnom prípade by s týmito návrhmi – celkom prirodzene – koalícia neprišla.

Iný zmysel ako mocenský, totiž ani pri všetkej snahe v žiadnom z návrhov nevidieť. Ak budú tri návrhy v parlamente schválené, výsledok bude iba jeden – predĺženie mandátu poslancom zastupiteľstiev vyšších územných celkov a predsedov vyšších územných celkov o jeden rok. Ostané je politická teória a demagógia. Inžinierstvo.

Aj keď to na prvé počutie zrejme pre mnohých znie pekne – napríklad, prečo nepredĺžiť mandát o jeden rok, aby sa neskôr voľby do orgánov samosprávy obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov mohli konať v jeden deň? Navyše, keď to bude stáť menej peňazí a mandát zvolených by mal byť silnejší, keďže k prvému kolu volieb do VÚC chodieva viac voličov, ako k druhému kolu voľby predsedov VÚC?

Problém je v tom, že uvedené si predkladatelia návrhu iba myslia, ale nedokážu to vyargumentovať ani zaručiť.Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Ako za Mečiara

Pripojenie interpretačného vyhlásenia poukazuje aj na isté nedostatky vládou už odobreného textu Dohody.

20. januára 2022
Fakty a argumenty

OP+ a OP-

Štát sa dá nielen riadiť, ale aj doriadiť.

18. januára 2022
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ak má premiér E. Heger nejaké pochybnosti, má ich riešiť, nie o nich hovoriť.

17. januára 2022
Kaviareň

Dobrí priatelia, dobré zmluvy

Prezidentka Z. Čaputová má právo obrátiť sa na ústavný súd rovnako, ako ho mala v prípade referenda o predčasných voľbách.

15. januára 2022
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi