HORE

Všetko je tajné

Uverejnené dňa 28.2.2024

Odvolala prezidentka Z. Čaputová riaditeľa SIS alebo neodvolala prezidentka Z. Čaputová riaditeľa SIS?

 

Je všeobecne známe a aj obvyklé, že veci týkajúce sa tajnej služby sú tajné. Tak to je a má byť tiež vtedy, keď sa týkajú Slovenskej informačnej služby. Prirodzene, utajená má byť jej činnosť, nie však to, kto a ako ju vedie, kto ju reprezentuje a kto kontroluje. Inými slovami, keď sa mení riaditeľ, každý vie, že aktuálne ho menuje hlava štátu na návrh vlády. Ide o dve zložky jednej výkonnej moci, ktoré v tomto prípade musia byť súčinné a spolupracovať – hlava štátu nemôže riaditeľa tajnej služby vymenovať bez návrhu vlády a vláda môže meno riaditeľa iba hlave štátu navrhnúť, nie vymenovať. Dôležité je tiež pripomenúť, že pokiaľ riaditeľ nie je odvolaný, nemôže a nesmie byť na jeho miesto nikto iný vymenovaný.

Uvedené informácie sú verejné, všetko ostatné – vrátane štatútu, teda vnútorných pravidiel SIS, je už tajné. V súvislosti s novým návrhom vlády, aby hlava štátu menovala do funkcie riaditeľa P. Gašpara a jej následnou zdržanlivosťou, sa vláda rozhodla zmeniť štatút SIS, aby dosiahla to, čo chcela aj bez účasti hlavy štátu. Možno sa iba domnievať – lebo je to tajné – že P. Gašpar vstúpi do SIS a bude jej na základe štatútu šéfovať podobne, ako jej momentálne šéfuje námestník riaditeľa T. Rulíšek, To, že SIS má námestníka, je však tiež známe iba z oficiálneho vyhlásenia tajnej služby a prezidentky Z. Čaputovej, keďže zákon o SIS takúto funkciu ani nepozná. Prezradilo sa to. Samozrejme, či P. Gašpar vstúpi do SIS sa dozvieme – bude to krátko potom, ako ho vláda odvolá z funkcie štátneho tajomníka – ale čo v nej bude robiť, je tajné. Prísne tajné. Verejné je iba jedno – že nemôže byť riaditeľom, keďže nebol vymenovaný hlavou štátu.

Je prirodzené, že o zmenách v štatúte tajnej služby by mali vedieť len tí, ktorí sú oprávnení o nich vedieť, a nikto iný. Je tak rovnako prirodzené, že sa v tejto súvislosti ihneď rozpútal politický zápas o interpretáciu štatútu, podľa toho, či ide o poslancov vládnych alebo mimovládnych. Prví vravia, že zmeny v štatúte sú v poriadku, druhí, že v poriadku nie je nič, prezidentka Z. Čaputová hovorí o účelovosti a zvyšok drží bobríka mlčanlivosti. Je to totiž tajné.

Kruciálna otázka však znie inak:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi