HORE

Výber premiéra Hegera

Uverejnené dňa 27.8.2021

V prostredí prokuratúry (generálnej aj špeciálnej), polície (NAKA aj inšpekcie) a nehovoriac o tajných službách, sa nevyzná už ani – slušne povedané – nikto.

Spŕška správ, ktoré navonok vyzerajú ako vyrovnávanie si účtov medzi rôznymi bezpečnostnými zložkami, opäť zaliala Slovensko. Zlé správy sú hneď dve: prvou je, že to tak nevyzerá iba navonok, ale aj vo vnútri a druhou, že to tak nielen vyzerá, ale aj je.

Na to, že policajní prezidenti sú obvinení z nekalých praktík – porušovania zákona – by sa dalo už aj zvyknúť, keďže P. Kovařík je za pár mesiacov v poradí už tretím. Aj keď oproti jeho predchodcom je rozdiel v tom, že ho krajská prokuratúra obvinila keď je vo funkcii, a nie mimo nej. Pričom obvinený nie je z korupcie, ale zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti.

V prostredí prokuratúry (generálnej aj špeciálnej), polície (NAKA aj inšpekcie) a nehovoriac o tajných službách, sa nevyzná už ani – slušne povedané – nikto. Vzájomné zápasy, podrazy a obvinenia sa stali súčasťou každodenného diania. Niektoré sa dostanú na verejnosť, iné nie, ale je jasné, že v takomto prostredí sa nedá dlhodobo pracovať ani žiť, pokiaľ sa systém nemá úplne zrútiť. V čí prospech by to bolo nie je ťažké uhádnuť, keďže vládna koalícia to nie je.

Hra na dobrých a zlých prokurátorov, policajtov či tajných – našich a ich alebo naopak – nemá zmysel. Nepovedie totiž k ničomu zmysluplnému. Naopak, tento zápas je potrebné čím skôr ukončiť a to tak z vecných ako aj politických dôvodov.

Tie vecné sú azda každému zrejmé. Mimochodom, patrí k nim aj čerstvé vyhlásenie ministerky spravodlivosti M. Kolíkovej: „Polícia, prokuratúra, tí, ktorí vzniesli obvinenie voči policajnému prezidentovi Petrovi Kovaříkovi a ktorí prípad dozorujú, by sa mali postaviť pred verejnosť a zdôvodniť vznesené obvinenie.“ Celé zle – aj preto, lebo M. Kolíková tiež isto vie, že policajný prezident P. Kovařík obvinenie odmieta: podal voči nemu oficiálne sťažnosť ako aj námietku zaujatosti voči všetkým prokurátorom Krajskej prokuratúry Bratislava. Vec je tak stále ešte iba v štádiu riešenia a riešiť ju majú tí, ktorým to zo zákona prislúcha, nie verejnosť. Verejnosť sa o všetkých dôvodoch isto dozvie v prípade, ak bude podaná obžaloba. A ak podaná nebude, dozvie sa, že v danej veci je P. Kovařík čistý ako ľalia.

Politické dôvody sú, prirodzene iné, pričom treba rozlišovať aj medzi dôvodmi straníckymi a politickými. Hoci sa často spájajú, je medzi nimi rozdiel.

Napríklad:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi