HORE

Vyhlásenie vlády

Uverejnené dňa 13.6.2023

Ľahší a lepší terč ako úradnícka vláda v straníckej kampani azda ani neexistuje. 

 

Úradnícka vláda Ľ. Ódora schválila svoje programové vyhlásenie (PVV) a hotuje sa s ním do parlamentu, aby ho požiadala o dôveru. Ak by ju dostala, bolo by to politické prekvapenie roka, hoci jedným dychom treba zopakovať, že nevyslovenie dôvery vláde automaticky neznamená, že je neschopná či zlá – je však iba vláda náhradná a politicky bezfarebná. To potvrdzuje aj v Programovom vyhlásení.

Možno tiež len zopakovať, že Programové vyhlásenie vlády je ústavný a politický dokument, na ktorý ani samotná ústava nekladie vysoké či priveľké nároky. Napokon, na jeho schválenie stačí súhlas iba nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov, a nie všetkých. Teda najmenej 39 zo 76. prítomných poslancov. Z politického hľadiska tak hlavný význam PVV tkvie v tom, že okrem splnenia si ústavných povinností je možné až po vyslovení dôvery vláde odvolávať jej členov. Čo je, mimochodom, taktika SaS, ktorá chce vláde vysloviť dôveru iba preto, aby mohla jej členov odvolávať. Prípadne po štvrtý raz povaliť celú vládu. Na druhej strane, viacerým stranám postačuje argument, že prezidentka Z. Čaputová si „želá“ vyslovenie dôvery jej vláde, aby to urobiť odmietli. Situáciu možno zhrnúť tak, že z politického hľadiska chce zhruba tretina poslancov hlasovať za vyslovenie dôvery vláde, tretina proti a tretina poslancov čaká na ponuku.

Z obsahového hľadiska je PVV iba papierom. To platí už oddávna:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Pred voľbami

Toto je týždeň prekvapení, ktoré vyvrcholia v nedeľu oficiálnym oznámením výsledkov volieb.

27. septembra 2023
Fakty a argumenty

O voľbách

a občanoch II. kategórie

26. septembra 2023
Fakty a argumenty

O voľbách

a občanoch II. kategórie

Fakty a argumenty

Operácia Žilinka

Aj v tomto politickom spore je Ústava opäť nevinne.

21. septembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi