HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 29.4.2024

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 29. apríla 2024 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala príprava osláv výročia vstupu do EÚ, ale pokračovali aj prekáračky politických strán. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Fico: Peniaze z plánu obnovy môžu byť štartom modernizačných programov

Kmec uviedol, že momentálne prebieha záverečná fáza hodnotenia štvrtej žiadosti o platbu z plánu obnovy.

Bratislava 26. apríla (TASR) – Peniaze z plánu obnovy môžu byť štartovacím momentom veľkých modernizačných programov na obdobie desiatich rokov. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) v piatok po pracovnom stretnutí s podpredsedom vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívania eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD). Ako dodal, je to jedinečná príležitosť, ako dostať do obehu 6,4 miliardy eur. So štvrtou žiadosťou o platbu z plánu obnovy sa Slovensko blíži takmer k už polovici alokácie, ktorá je preň určená.

Zobraziť celý článok

JH: „Samozrejme, že peniaze z Plánu obnovy môžu byť štartovacím momentom, otázne však zostáva, či takými aj budú. Záleží iba na (ne)schopnosti vlády, nikoho iného. Lepšie je uvidieť ako uveriť.“

 

Blanár: SR získala vďaka EÚ prosperitu aj vyššiu úroveň života ľudí

Minister Blanár vníma EÚ ako životný priestor Slovenska, ktorý chce vláda v zmysle svojho programového vyhlásenia prirodzene rozvíjať.

Bratislava 29. apríla (TASR) – Slovensko získalo vďaka členstvu v Európskej únii (EÚ) prosperitu, rast životnej úrovne a kvality života našich obyvateľov. Pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do EÚ to pre TASR uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD). SR sa stala členom EÚ 1. mája 2004.

Zobraziť celý článok

JH: „Vstup do Európskej únie spolu so vstupom do NATO boli jednoznačne najlepšími rozhodnutiami  od vzniku samostatného Slovenska. Vidno to ešte aj dnes, keďže žiadna lepšia alternatíva neexistuje.“

 

Vláda schválila zákon o Slovenskej televízii a rozhlase

Funkcia súčasného generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja sa skončí dňom účinnosti navrhovaného nového zákona. Rovnako zaniká s splatnosťou nového zákona aj mandát členov súčasnej Rady RTVS.

Bratislava 24. apríla (TASR) – Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa má zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Riaditeľa bude voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi Ministerstva kultúry (MK) SR. Vyplýva to z návrhu zákona o STVR, ktorý v stredu schválila vláda.

Zobraziť celý článok

JH: „Medzi návrhom zákona, ktorý schválila vláda a zákonom, ktorý schváli parlament, bude  rozdiel. Ide iba o to, aký veľký či zásadný. Isté je, že RTVS končí a skončí – taká je politická vôľa.“

 

Michelko avizuje zmeny pri novele zákona o Fonde na podporu umenia

Michelko pripustil tiež možné zmeny pri návrhu novely zákona o neziskových organizáciách, ktorý okrem iného rieši označovanie organizácií.

Bratislava 27. apríla (TASR) – Poslanec Národnej rady (NR) SR Roman Michelko (SNS) avizuje zmeny pri návrhu novely zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Na pozmeňujúcom návrhu sa dohodli koaličné strany. Chcú cez neho presadiť zvýšenie financií pre fond aj väčšie zastúpenie regiónov v rade fondu. Opozičné PS si podľa poslankyne parlamentu Zuzany Števulovej (PS) počká na znenie návrhu a stanovisko k nemu zaujme potom. Uviedli to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Zobraziť celý článok

JH: „Stanovisko poslankyne Z. Števulovej je správne a možno sa s ním stotožniť. Základná otázka však zostáva naďalej – sú zmeny vo Fonde vôbec potrebné a nutné alebo iba politické?“

 

Šimečka: PS odmieta využívanie druhého piliera na štátne investície

Rovnaký postoj k využitiu peňazí nasporených v druhom dôchodkovom pilieri zaujalo aj KDH.

Bratislava 25. apríla (TASR) – Opozičná strana Progresívne Slovensko (PS) nesúhlasí s využívaním druhého piliera na štátne investície. Ak sa vláda pokúsi použiť peniaze zo súkromných vkladov ľudí, PS usporiada protesty po celom Slovensku. Vo štvrtok to uviedol predseda PS a podpredseda Národnej rady SR Michal Šimečka.

Zobraziť celý článok

JH: „Vzhľadom na výsledky volieb nezáleží na tom, čo PS odmieta a čo nie. Protesty proti politike vlády sú vždy fajn, aj keď viac z psychologického ako vecného hľadiska. Pre spoločnosť sú totiž nepochybne užitočné.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk/791485-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex%253BNeprehliadnite

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi