HORE

Výhra I. Matoviča

Uverejnené dňa 18.5.2022

Schyľuje k ďalšiemu politickému zápasu – opäť vo vládnej koalícii.

 

Spor medzi stranami vládnej koalície graduje a jeho protagonisti čoraz častejšie namiesto argumentov skĺzavajú nielen do straníckeho populizmu, ale najmä osobných útokov. Nie je to síce žiadna novinka, ale neuškodí to raz za čas zopakovať – aj preto, lebo sa to stáva už konštantným spôsobom ich práce.

A spôsoby sú v politike rovnako dôležité ako čokoľvek iné. Súčasný spor o tzv. protiinflačnú pomoc sa nijako nevymyká sporom predchádzajúcim. Ktoré vyvoláva raz jeden (I. Matovič) a inokedy druhý (R. Sulík). Je faktom, že úspešnejší býva na konci dňa I. Matovič, čo je však dané hlavne počtom žetónov v parlamente. Na druhej strane, R. Sulíkovi sa podarilo povaliť aj vládu I. Matoviča, a to sa nepodarí naozaj každému.

I. Matovič má síce veľa rečí, ale faktom je, že ich dokáže pretaviť istým spôsobom aj do praxe – teda do predloženia návrhov zákonov a zväčša aj ich schválenia v parlamente. Že pritom zneužíva skrátené legislatívne konanie, sa stalo už viac pravidlom ako výnimkou – na druhej strane podobným spôsobom zneužívali zrýchlene konanie aj predchádzajúce vlády a zneužívať ho budú aj tie ďalšie. Na to sa dá vsadiť, keďže je to presne v duchu hesla, čo sa dá zneužiť, to sa aj zneužije. Jediným dychom však treba povedať, že zmieriť sa s tým nedá a nemá.

R. Sulík má taktiež veľa rečí, ale faktom je, že ide iba o reči. Právo veta si doteraz v dôležitých prípadoch neuplatnil, hoci sa ním neustále vyhráža. Respektíve tvrdí, že niečo vetovať bude, ale potom to nevetuje a čaká na ďalšiu možnosť – alebo nápad I. Matoviča – aby ho mohol taktiež akože vetovať. Jeho vetovanie mimoriadneho zdanenia ruskej ropy na vláde, ktorým sa vyhrážal, napokon nebolo, ale vraj dostal sľub, že ak si ho SaS uplatní v parlamente, potom bude rešpektované. Áno, isteže, samozrejme, ako inak, právo veta bude rešpektované najmä vtedy, ak ho SaS – tak ako doteraz – neuplatní.

Zatiaľ je to tak, ako povedal nie R. Sulík, ale I. Matovič:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi