HORE

Vymaľované a vygumované

Uverejnené dňa 5.11.2017

Výsledky volieb do VÚC vygumovali kandidátov vládnych strán nielen z kresiel ich predsedov, ale tiež krajských zastupiteľstiev. Strata štyroch predsedov VÚC je ťažkou ranou pre Smer-SD s vážnymi následkami, ktoré nemusí vôbec ľahko  rozchodiť. Faktom je, že krajina sa od posledných volieb zmenila.

Politický výprask, ktorý Smer-SD v týchto voľbách utŕžil, totiž síce nemusí, ale môže znamenať veľa. Isté je, že voľby boli dostatočne zreteľným signálom pre celú politickú scénu, keďže netreba mať žiadne ilúzie o tom, že rozhodovali a rozhodli iba o krajoch. Možno dokonca povedať, že kompetencie a pôsobnosť krajov boli z pohľadu rozhodovania politických strán, ako aj voličov na poslednom mieste. Miestom konania.

Prím v krajských voľbách hrala totiž tzv. veľká politika. Nálady v spoločnosti, v ktorej sa odzrkadlilo správanie sa jednotlivých parlamentných strán po voľbách, ako aj následné robenie politiky vládnej koalície. To s úlohami krajov nemalo a nemá nič spoločné, čo však voličom neprekážalo. Historicky najvyšší počet voličov v krajských voľbách od ich vzniku v roku 2001 hovorí aj alebo práve o tom.

To, že príde k pohybu na politickej scéne bolo možné predpokladať z vyjadrenia premiéra Fica krátko pred ukončením kampane v RTVS:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi