HORE

Zeman proti Drahošovi

Uverejnené dňa 14.1.2018

Prvé kolo prezidentských volieb v Českej republike sa skončilo a už pri prvých reakciách jednotlivých kandidátov na výsledky volieb sa začala kampaň pred kolom druhým.

Prieskumy verejnej mienky nesklamali – do druhého kola postúpili Miloš Zeman a Jiří Drahoš. S nie až takým priepastným rozdielom, ktorý by umožnil prezidentovi Zemanovi pred druhým kolom pokojný spánok. Zhruba 600 tisíc hlasov totiž nie je veľa, obzvlášť, keď v krajine ide naozaj o veľa. Presnejšie, v prezidentských voľbách ide nielen o kreslo hlavy štátu, ale aj o novú vládu.

Podpora viacerých kandidátov pre Jiřího Drahoša v druhom kole môže znamenať veľa, ale tiež nemusí. Ak ich podpora skončila iba týmto vyhlásením, ich voliči môžu o dva týždne hlasovať nohami, teda neunúvať sa prísť k volebným urnám. A to aj napriek tomu, že M. Zemana už vo funkcii nechcú. Naopak, ak by podporili J. Drahoša aj inak, ako iba rétorickým cvičením, jeho šance na víťazstvo v druhom kole by výrazne stúpli.

Jedným zo základných rozdielov je totiž to, že kým J. Drahoš ešte môže výrazne navýšiť počet svojich voličov, M. Zeman to urobiť v takých počtoch nedokáže. Zrejme sa tak sústredí na udržanie svojich terajších voličov a najmä, na odpudenie nových pre J. Drahoša.

Ten však už na úplnom začiatku druhého kola urobil prvú a amatérsku politickú chybu:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi