HORE

Zeman proti Drahošovi

Uverejnené dňa 14.1.2018

Prvé kolo prezidentských volieb v Českej republike sa skončilo a už pri prvých reakciách jednotlivých kandidátov na výsledky volieb sa začala kampaň pred kolom druhým.

Prieskumy verejnej mienky nesklamali – do druhého kola postúpili Miloš Zeman a Jiří Drahoš. S nie až takým priepastným rozdielom, ktorý by umožnil prezidentovi Zemanovi pred druhým kolom pokojný spánok. Zhruba 600 tisíc hlasov totiž nie je veľa, obzvlášť, keď v krajine ide naozaj o veľa. Presnejšie, v prezidentských voľbách ide nielen o kreslo hlavy štátu, ale aj o novú vládu.

Podpora viacerých kandidátov pre Jiřího Drahoša v druhom kole môže znamenať veľa, ale tiež nemusí. Ak ich podpora skončila iba týmto vyhlásením, ich voliči môžu o dva týždne hlasovať nohami, teda neunúvať sa prísť k volebným urnám. A to aj napriek tomu, že M. Zemana už vo funkcii nechcú. Naopak, ak by podporili J. Drahoša aj inak, ako iba rétorickým cvičením, jeho šance na víťazstvo v druhom kole by výrazne stúpli.

Jedným zo základných rozdielov je totiž to, že kým J. Drahoš ešte môže výrazne navýšiť počet svojich voličov, M. Zeman to urobiť v takých počtoch nedokáže. Zrejme sa tak sústredí na udržanie svojich terajších voličov a najmä, na odpudenie nových pre J. Drahoša.

Ten však už na úplnom začiatku druhého kola urobil prvú a amatérsku politickú chybu:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Ťah strelcom

Ako prezidentka Z. Čaputová nepodpísala to, čo podpísať chcela, ale podpísala to, čo podpísať nechcela.

23. februára 2024
Fakty a argumenty

Kocky sú vrhnuté

Preto sú dané zákony, aby silnejší nemohol všetko.

21. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi