HORE

Zlyhanie štátu

Uverejnené dňa 29.4.2019

Štát má pôsobiť dôveryhodne, nie smiešne.

Bezmála dva roky čakalo Slovensko na verdikt, či súd na návrh generálneho prokurátora rozpustil politickú stranu Kotleba-ĽSNS alebo nie. Nerozpustil.

Argumenty generálneho prokurátora súd zamietol a zároveň zmietol zo stola. Ako sa s nimi detailne a právne vysporiadal však ešte celkom presne nevedno, navyše, po rozhodnutí súdu to už nie je ani veľmi zaujímavé. Politický výsledok tohto sporu je totiž omnoho závažnejší, ako paragrafy.

Či sa to už niekomu páči alebo nie, rozhodnutie súdu znamená veľký úspech a ďalšiu vzpruhu pre dotknutú stranu. Dnes má totiž ako jediná zo všetkých jestvujúcich politických subjektov – strán a hnutí – súdom opečiatkované, že jej činnosť je v súlade s Ústavou aj medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovensko viazané. Môže sa tak plným právom a na rozdiel od ostatných strán nazývať aj demokratická aj štandardná.

Čo je ešte dôležitejšie, súd svojim rozhodnutím mimoriadne zvýšil jej koaličný potenciál, ktorý bol dodnes, slušne povedané, oficiálne nulový. A to platí hneď, tu a teraz, nie až od budúceho volebného obdobia.

Na druhej strane, dotknutá strana príde o agendu, ktorá jej istým spôsobom pomáhala lákať voličov, ktorí jej očividne od jej vzniku – po premenovaní Strany priateľov vína, cez Ľudovú stranu sociálnej solidarity až po jej súčasný názov – pribúdali, nie ubúdali. Vzhľadom na to, o akých ľudí v strane ide, aj s neveľkou dávkou predstavivosti, čo by robili po získaní moci, možno konštatovať, že ide o značne nebezpečnú situáciu pre krajinu. Stačí si pripomenúť spôsoby a účinkovanie jej predsedu v župane banskobystrického kraja:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O kabarete v NR SR

a politickej katastrofe

1. apríla 2023
Fakty a argumenty

O kabarete v NR SR

a politickej katastrofe

Rozhovory

Zatiaľ iba škandál

Je prirodzené, že škandál bude ešte prikrmovaný straníckym životom, keďže voľby sú už za dverami.

31. marca 2023
Fakty a argumenty

Nebezpečne dlhá kampaň

Parlament je rozbitý na atómy, vládne v ňom chaos a pri tekutej väčšine nikto nevie a nedokáže nič predvídať.

29. marca 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi