HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 29.12.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 29. decembra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo začatie očkovania proti vírusu, ale aj vyhláška, ktorá povoľuje jeho šírenie. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

VIDEO: Prezidentke podali vakcínu proti koronavírusu

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak verí, že nedeľa dáva ľuďom nádej, že jar prinesie pozitívnu zmenu a v lete sa budú môcť ľudia vrátiť k normálnemu životu.

Bratislava 27. decembra (TASR) – Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa v nedeľu predpoludním začalo aj v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Ako prvej podali vakcínu prezidentke Zuzane Čaputovej, nasledovali viacerí členovia vlády a Národnej rady SR. V nedeľu majú očkovať zdravotníkov v prvej línii, a tiež niektorých členov kritickej infraštruktúry.

Zobraziť celý článok

JH: „Vakcíny, ktoré si uchmatli politici či verejná ochrankyňa práv, mali dostať zdravotníci a to z jednoduchého dôvodu – kým politici životy ľudí ohrozujú, zdravotníci ich ochraňujú.“

Núdzový stav bude možné predlžovať, poslanci schválili novelu zákona

V pléne NR SR boli pozitívni poslanci aj poslanci z karantén oddelení fóliou, zabezpečené mali respirátory a samostatný vchod.

Bratislava 28. decembra (TASR) – Vláda bude môcť vyhlásený núdzový stav opakovane predlžovať, najviac o 40 dní. Schváliť to však bude musieť Národná rada SR. Vyplýva to z novely ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, ktorú v pondelok schválili poslanci NR SR.

Zobraziť celý článok

JH: „Keďže prezidentka Z. Čaputová zákon veľmi rýchlo podpísala, hoci tak urobiť nemusela, možno povedať, že vládnej koalícii opakovane poslúžila a jej spôsoby odobrila“.

Poslanci, ministri a prezidentka môžu chodiť do práce aj s COVID-19

Poslanci Národnej rady SR by mali v pondelok prerokovať presunuté novely zákonov, ktoré sa týkajú opätovného predlžovania núdzového stavu o 40 dní, a tiež zákona o Ústavnom súde.

Bratislava 28. decembra (TASR) – Prezidentka, ministri, poslanci parlamentu či generálny prokurátor môžu po novom pracovať aj v prípade pozitívneho testu na ochorenie COVID-19 či kontaktu s pozitívne testovaným. Umožnila to nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Na pondelok poobede je zvolaná mimoriadna schôdza Národnej rady SR, naposledy koalícia nemala v pléne dostatok poslancov aj z dôvodov karantény.

Zobraziť celý článok

JH: „Ide o ďalšie slovenské špecifikum: PhDr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., MPH, hlavný hygienik SR, je jediný odborník na svete, ktorý zápasí s vírusom, a nie proti nemu.“

Pellegrini: Hlasovania sa nezúčastníme

V nedeľu večer vydal hlavný hygienik SR vyhlášku, ktorou umožnil poslancom NRSR, ministrom či prezidentke prísť do práce aj v prípade, že sú pozitívni na ochorenie COVID-19.

Bratislava 28. decembra (TASR) – Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR okolo expremiéra a lídra strany Hlas-SD Petra Pellegriniho sa nezúčastnia hlasovania na pondelkovej mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR. Vyhlásil to Pellegrini vo svojom stanovisku. V súvislosti s mimoriadnou schôdzou a výnimkou hlavného hygienika SR pre účasť poslancov pozitívnych na ochorenie COVID-19 hovorí o papalášizme. Hlavný hygienik Ján Mikas by mal podľa Pellegriniho zvážiť zotrvanie vo funkcii.

Zobraziť celý článok

JH: „Politici môžu šíriť vírus takpovediac v súlade so zákonom, čo iní nemôžu, keďže by sa tým dopustili trestného činu. Tak vyzerá ohýbanie práva a prikrmovanie v praxi.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-ohybanie-prava/517069-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi