HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 1.6.2021

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 1. júna (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo neverejné rokovanie NR SR a s ním spojené prekáračky zástupcov politických strán. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Kollár hovorí o cirkuse v NRSR, Pellegrini o nefunkčnej koalícii

Pellegrini poznamenal, že Kollár ako predseda parlamentu drží chrbát premiérovi, a teda necháva pri moci ministra financií Igora Matoviča (OĽANO).

Bratislava 29. mája (TASR) – Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) hovorí v súvislosti s uplynulým týždňom o zvratoch a cirkuse v pléne. Expremiér a nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini poznamenal, že koalícia nefunguje, pretrvávajú v nej konflikty, a preto opozícia už ani nemusí niečo robiť. Za riešenie považuje predčasné voľby. Politici to skonštatovali v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Kollár zároveň pripustil, že ak by neprešla novela štátneho rozpočtu v parlamente, alebo by mu nedovolili napríklad výstavbu nájomných bytov, koalíciu by opustil.

Zobraziť celý článok

JH: Ak je dianie v parlamente cirkusom, potom B. Kollár už nie je predseda, ale principál NR SR. Je však faktom, že vedenie parlamentu neverejnú schôdzu vôbec nezvládlo a bola pod taktovkou opozície a R. Fica osobne.“

Mikulec:Spravodajská informácia má ďaleko od dôkazu, orgány ale konajú

Mikulec odmieta slová o škandále. Neobáva sa, že veľké kauzy sú v súčasnosti manipulované a stojí za OČTK.

Bratislava 30. mája (TASR) – Spravodajská informácia má ďaleko od dôkazu, podozrenia sa musia preveriť. Skonštatoval to minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Podľa vlastných slov vydal pokyn, aby sa inšpekcia ministerstva vnútra zaoberala podozreniami plynúcimi zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS), s ktorou sa oboznámili poslanci Národnej rady (NR) SR. Podčiarkol, že polícii, vyšetrovateľom aj prokurátorom dôveruje. Exministerka vnútra a nezaradená poslankyňa Denisa Saková trvá na tom, že ide o závažné podozrenia a škandál v bezpečnostných zložkách. V správe sa podľa nej jasne hovorí, že k informáciám má SIS dôkazy získané zákonným spôsobom a dajú sa použiť ako dôkazy aj v prípadnom trestnom konaní.

Zobraziť celý článok

JH: „Pravdu majú tentoraz zrejme a zhodne obaja menovaní – aj v spravodajskej informácií totiž môžu byť dôkazy, hoci v množstve iných prípadoch to môže byť na úrovni jedna pani povedala.“

Matovič: Záchranná misia sa podarila, oslobodili sme rukojemníkov

Minister financií zopakoval, že urobiť novelu zákona roka bolo potrebné pre silnú druhú vlnu pandémie nového koronavírusu.

Bratislava 28. mája (TASR) – Záchranná misia sa podarila, ľudia a firmy sú oslobodené a nebudú rukojemníkmi jednej z koaličných strán. Tak okomentoval vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO) odsúhlasenie zvýšenia výdavkov rozpočtu o 3,74 miliardy eur poslancami Národnej rady (NR) SR.

Zobraziť celý článok

JH: „Netreba kričať hop, kým nie je preskočené: to sa ešte iba uvidí, či ide o záchrannú misiu alebo niečo iné. V každom prípade je nateraz už očividné, že vládna koalícia si poradí aj bez SaS, čo však stranu R. Sulíka nijako nezbavuje zodpovednosti za stav a spôsoby vládnutia.“

Herák už nie je členom klubu OĽANO, pôsobí ako nezaradený poslanec

Herák po medializovaní informácie o obvinení uviedol, že verí v dokázanie svojej neviny.

Bratislava 29. mája (TASR) – Poslanec Národnej rady (NR) SR Ján Herák už nie je členom poslaneckého klubu OĽANO. TASR o tom informoval hovorca hnutia OĽANO Matúš Bystriansky. Z klubu odišiel po medializovaní informácie o jeho obvinení zo zneužívania maloletej osoby.

Zobraziť celý článok

JH: „S takým podozrením – v Česku sa kvôli podobnému aktuálne vzdal poslanec funkcie – ho v klube ostatní poslanci nemohli nechať. Znamenalo by to ich tichý súhlas so skutkom, z ktorého je ich kolega obvinený.“

PRIESKUM: Najväčšiu dôveru z členov vlády má Lengvarský

Po Lengvarskom v prieskume dôveryhodnosti členov vlády nasleduje minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) s 35,6 percentami.

Bratislava 30. mája (TASR) – Najdôveryhodnejším spomedzi členov vlády je minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Dôveruje mu 36,5 percenta a nedôveruje 53 percent respondentov. Naopak, najväčšiu nedôveru má minister financií Igor Matovič (OĽANO). Dôveru mu vyjadrilo 11 percent respondentov, nedôveru 87,4 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý bol realizovaný od 11. do 19. mája na vzorke 1008 respondentov.

Zobraziť celý článok

JH: „Minister V. Lengvarský má všetky predpoklady stať sa naozaj úspešným politikom – ruskú vakcínu síce osobne odmieta, ale pre iných jej použitie schvaľuje. Voličom sa taký postup zvykne páčiť.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-principal-nr-sr/553159-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex%253BNeprehliadnite

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi