HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 21.2.2022

To najdôležitejšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 21. februára (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo neschválenie tzv. súdnej reformy v parlamente a vyhnívanie núdzového stavu. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

 

ZÁZNAM: Prezidentka si uctila pamiatku J. Kuciaka a M. Kušnírovej

Sledujte ZÁZNAM z priameho prenosu.

Bratislava 21. februára (TASR TV) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová si uctila pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej položením kvetov a zapálením sviečky pred domom, kde boli pred štyrmi rokmi zavraždení.

Zobraziť celý článok

JH: „Prezidentka Z. Čaputová nie je jediná, ktorá si v tento deň pripomenula pamiatku J. Kuciaka a M. Kušnírovej. Robia tak viacerí a nielen ústavní činitelia, niektorí verejne, iní v súkromí. Je to tak správne.“

Heger: Uvoľnenie opatrení príde 28. februára, zruší sa režim OP aj OP+

Od 28. marca by sa podľa slov premiéra mal život vrátiť do stavu pred pandémiou.

Bratislava 16. februára (TASR) – Na Slovensku sa od 28. februára začne uvoľňovanie pandemických opatrení. Zrušia sa režimy OTP, OP aj OP+. Zvýšia sa aj kapacity pri nízko a stredne rizikových podujatiach. Druhá fáza uvoľňovania sa začne od 28. marca, keď sa zrušia kapacitné obmedzenia a upraví sa povinnosť nosenia respirátora či rúška. Pred rokovaním vlády o tom informoval premiér Eduard Heger (OĽANO).

Zobraziť celý článok

JH: „Hrať sa na politického proroka býva nepatričné aj nebezpečné, napokon, premiér E. Heger ešte pred pár týždňami presadzoval zavedenie povinného očkovania – a dodnes nie je.“

E. Tomáš: Začiatok referendovej iniciatívy je otázkou týždňa či dvoch

V referende sa chce opozícia pýtať na zmeny Ústavy SR v súvislosti so skrátením volebného obdobia parlamentu, obrannú dohodu s USA a na sociálne otázky.

Bratislava 20. februára (TASR) – Začiatok referendovej iniciatívy, avizovanej opozíciou, je otázkou týždňa či dvoch. Skonštatoval to poslanec Národnej rady (NR) SR z mimoparlamentného Hlasu-SD Erik Tomáš v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. V referende sa chce opozícia pýtať na zmeny Ústavy SR v súvislosti so skrátením volebného obdobia parlamentu, obrannú dohodu s USA a na sociálne otázky. Tomáš považuje za potrebné umožniť referendum o predčasných voľbách, aby mohli poslanci dôstojne skrátiť svoje volebné obdobie. Poukázal pritom na situáciu v súčasnej koalícii.

Zobraziť celý článok

JH: „Je jedno, kedy sa uvedená referendová iniciatíva politických strán začne – či o týždeň alebo o mesiac. Ak budú otázky taký miš-maš ako sú avizované, možno oprávnene predpokladať, že referendum úspešné nebude. A možno o to aj iniciátorom ide.“

Hlina a Kresák sa stali podpredsedami strany Dobrá voľba a Umiernení

Hlina ocenil spojenie strán a jeho potvrdenie na sneme, hovorí o výzve. Verí, že na Slovensku bude dopyt po stredo-pravej politike.

Bratislava 20. februára (TASR) – Podpredsedami strany Dobrá voľba a Umiernení sa na sobotňajšom (19. 2.) sneme stali bývalý šéf KDH Alojz Hlina a bývalý poslanec Národnej rady (NR) SR a ústavný právnik Peter Kresák. Členom predsedníctva sa stal Radoslav Baťo, ktorý má byť zodpovedný za program strany, a tiež ekonóm a bývalý splnomocnenec vlády Anton Marcinčin so starostom mestskej časti Bratislava-Lamač Lukášom Baňackým. Informoval o tom predseda strany Tomáš Drucker na nedeľňajšej tlačovej konferencii.

Zobraziť celý článok

JH: „Dobrá voľba a Umiernení paberkujú bývalých politikov a ich pomáhačov, pričom je jej jedno, z ktorých strán. Odvaha strane však nechýba – urobiť z P. Kresáka podpredsedu vzhľadom na jeho stále nevysvetlenú minulosť je totiž vskutku prinajmenej odvážne.

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-nie-vladna-ale-zazracn/613540-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex

 

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi