HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 15.3.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 14. marca (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali pokračujúce boje na Ukrajine a s tým spojené návaly odídencov na hraniciach. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Od 14. marca sa rušia pandemické obmedzenia na hromadných podujatiach

Epidemickú situáciu ďalej pozorne monitorujeme a operatívne pristúpime k prípadnej potrebe úpravy opatrení pri zhoršení či zlepšení epidemickej situácie, dodal rezort v materiáli.

Bratislava 9. marca (TASR) – Od 14. marca sa rušia kapacitné obmedzenia na hromadných podujatiach i obmedzenia prevádzkových hodín. Nosenie respirátorov bude naďalej povinné. V stredu o tom rozhodla vláda.

Zobraziť celý článok

JH: „Potvrdilo sa, že hoci je omikron chytľavejší, nie je nebezpečnejší ako delta. Opatrenia stratili zmysel aj po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu a príchod tzv. odídencov na Slovensko. To, čo zmysel naďalej má, je zlepšenie situácie zdravotníkov.“

Čaputová: Kto si želá mier, volá po odchode ruských vojsk z Ukrajiny

Podľa Čaputovej civilizovaný svet má jasno v tom, kto koho napadol, kto vedie vojnu, kto pácha vojnové zločiny a porušuje medzinárodné právo.

Bratislava 12. marca (TASR) – Volanie, aby Ukrajina nedostávala vojenský materiál, nevedie k mieru ani k pokoju zbraní. Na sociálnej sieti to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Ako doplnila, je to síce ľudsky pochopiteľné, vo výsledku by to však neviedlo k mieru, iba k posilneniu pozície Ruska a k faktickému ovládnutiu Ukrajiny.

Zobraziť celý článok

JH: „Je ľudsky pochopiteľné, že sa hlava štátu zaoberá aj komentovaním situácie, bolo by však vhodnejšie, ak by aj ako hlavná veliteľka ozbrojených síl prispela ku koordinácii prác s tzv. odídencami z Ukrajiny. Páky na to má.“

Pellegrini vyzýva vládu, aby informovala o dôsledkoch vojny

Vláda by podľa Pellegriniho mala zodpovedať viaceré otázky občanov. Upozornil na podstav v polícii. Pýta sa, ako chce štát manažovať situáciu s utečencami dlhodobo.

Bratislava 11. marca (TASR) – Expremiér Peter Pellegrini (Hlas-SD) vyzýva vládu, aby konštruktívne informovala o dôsledkoch vojny na Ukrajine na ekonomiku SR či štátny rozpočet, ale aj o pripravenosti na zabezpečenie obrany krajiny, zdravotnej starostlivosti pre občanov a o plánoch v ďalších oblastiach. Vláda podľa neho musí vziať do rúk zodpovednosť za riešenie utečeneckej krízy a zabezpečiť fungovanie jednotlivých zložiek štátu. Opakovane vyzval premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby na schôdzi Národnej rady (NR) SR informoval o plánoch na zabezpečenie všetkých týchto oblastí.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak by premiér E. Heger plán mal, nepochybne by o ňom aj informoval. Zatiaľ to tak nevyzerá, opak by bol príjemný prekvapením. Faktom ale je, že vláda nemusí vziať do rúk zodpovednosť , ona ju v rukách má – je to vláda, nie spolok priateľov vína.“

Smer-SD iniciuje mimoriadnu schôdzu o ohrození energetických záujmov

Fico kritizoval aj návrh ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) na skoršiu výplatu 13. dôchodkov. Podľa Fica v tomto prípade ani nejde o 13. dôchodok, ale len o vianočný príspevok.

Bratislava 8. marca (TASR) – Opozičný Smer-SD iniciuje mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR o „ohrození energetických záujmov SR“ a o opatreniach na zamedzenie nežiaduceho cenového vývoja. Chce, aby sa vláda zaviazala, že bude proti zastaveniu dodávok plynu a ropy z Ruska. Návrh na zvolanie schôdze plánujú podať v stredu (9. 3.). Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico v utorok na tlačovej konferencii.

Zobraziť celý článok

JH: „Už po prvom prečítaní návrhu uznesenia, ktoré predkladajú poslanci Smeru-SD možno konštatovať, že je zlé, neprijateľné a hanebné. Viac pozornosti mu ani netreba venovať. Bodka.“

Poslanci zasadnú opäť v utorok, čaká ich vyše 80 bodov programu

Očakáva sa aj rozhodnutie o súdnej mape. Z reformného balíka ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej prešiel do druhého čítania len návrh týkajúci sa nových sídel a obvodov okresných súdov.

Bratislava 13. marca (TASR) – Základná štruktúra Policajného zboru (PZ), zákonník práce, parkovanie na chodníkoch, zmeny pri azyle, ale aj časť reformy súdnej mapy či vysokoškolský zákon. To sú niektoré z bodov programu 60. schôdze Národnej rady (NR) SR, ktorá sa má začať v utorok (15. 3.) o 13.00 h. V stredu (16. 3.) je naplánovaná aj mimoriadna schôdza k energetickým záujmom Slovenska, ktorú inicioval opozičný Smer-SD v reakcii na dohady o potenciálnom zastavení dodávok plynu a ropy z Ruska.

Zobraziť celý článok

JH: „Prvým bodom programu by malo byť zrušenie Skupiny priateľstva poslancov s Ruskom a druhým zrušenie Skupiny priateľstva s Bieloruskom. Predsedom prvej skupiny je M. Kéry (Smer-SD), predsedom druhej O. Dostál (SaS).“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-priatelia-ruska-a-bielorus/619039-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_7d

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi