HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 21.3.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 21. marca (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala obranyschopnosť Slovenska, ale tiež neúčasť premiéra E. Hegera na stretnutí v Kyjeve. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

J. Naď: Na Slovensko prichádzajú prvé jednotky so systémom Patriot

Nemecko a Holandsko poskytli Slovensku systém Patriot v rámci úsilia NATO o posilnenie východného krídla Aliancie v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Bratislava 20. marca (TASR) – Na Slovensko postupne prichádzajú prvé jednotky, ktoré majú na starosti rozmiestnenie systému protivzdušnej obrany Patriot. Proces bude pokračovať aj v ďalších dňoch. Systém bude dočasne umiestnený na leteckej základni Sliač. Na sociálnej sieti to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Dodal, že systém Patriot nie je náhradou za starý ruský systém S-300, ale ide o ďalší prvok na obranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky.

Zobraziť celý článok

JH: „Ide o naplnenie dohôd o zabezpečení obrany Slovenska, ktoré je súčasťou NATO. Rukolapný dôkaz, že známy článok 5 nie je iba na papieri, pričom dôležité je aj to, že ide o  obranné, nie útočiace rakety.“

B. Kollár otvoril 60. schôdzu parlamentu, NR SR si uctila Ľ. Romana

Na programe je aj viacero poslaneckých návrhov, správy o činnosti verejného ochrancu práv a komisárky pre deti za uplynulý rok. Naplánovaná je tiež opakovaná voľba komisárky pre deti.

Bratislava 15. marca (TASR) – Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) otvoril v utorok popoludní 60. schôdzu Národnej rady (NR) SR. Jej program tvorí vyše 80 bodov, napríklad zmeny v štruktúre Policajného zboru (PZ), Zákonník práce, zmeny pri azyle, ale aj časť reformy súdnej mapy či vysokoškolský zákon.

Zobraziť celý článok

JH: „Je zvláštne, že poslanci, ktorí majú ostré a oprávnené výhrady voči komisárke V. Tomanovej, ju prakticky volia už od decembra minulého roka – kým totiž nezvolia iného kandidáta, volia V. Tomanovú, ktorá tak zostáva vo funkcii.“

V. Remišová nevylučuje prípadné vyhostenie ďalších ruských diplomatov

Opozičný poslanec Národnej rady SR Ladislav Kamenický (Smer-SD) sa nevedel vyjadriť k tomu, či vláda urobila dobre, keď vyhostila troch ruských diplomatov po odhalení špionáže.

Bratislava 20. marca (TASR) – Vicepremiérka a ministerka Veronika Remišová (Za ľudí) nevylučuje vyhostenie ďalších ruských diplomatov zo Slovenska, ak sa ukáže, že vyvíjajú protislovenské aktivity. Uviedla to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Zobraziť celý článok

JH: „Je jasné, že V. Remišová vyhostenie ďalších diplomatov nevylučuje, rovnako ako je jasné, že vyhostenie diplomatov  – ktoré sa už udialo a aj tie prípadné budúce – od nej vôbec nezáleží.“

R. Fico varuje pred úvahami o odovzdaní systému S-300 Ukrajine

Líder opozičnej strany poukázal na to, že systém S-300 je na Slovensku určený na ochranu významných administratívno-priemyselných centier a strategických objektov.

Bratislava 14. marca (TASR) – Strana Smer-SD varuje vládu pred úvahami o odovzdaní systému S-300 Ukrajine. Obáva sa straty jediného funkčného systému Slovenska na ochranu vzdušného priestoru, ako aj aktívneho vstupu SR do vojnového konfliktu. Predseda strany Robert Fico o tom informoval na pondelkovej tlačovej konferencii. Odvolával sa pritom na informácie z článku The Washington Post.

Zobraziť celý článok

JH: „Kto je R. Fico?“

Prieskum: Najdôveryhodnejšou političkou je prezidentka SR Z. Čaputová

Na druhom mieste v prieskume skončil líder mimoparlamentného Hlasu-SD a poslanec Národnej rady SR Peter Pellegrini, ktorému vyjadrilo dôveru 39 percent a nedôveru 59 percent opýtaných.

Bratislava 20. marca (TASR) – Najdôveryhodnejšou spomedzi slovenských politických lídrov je prezidentka Zuzana Čaputová. Dôveruje jej 42 percent a nedôveruje 56 percent respondentov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý bol realizovaný od 22. februára do 1. marca na vzorke 1003 respondentov.

Zobraziť celý článok

JH: „Najdôveryhodnejším politikom je Nikto – nedá sa hovoriť o dôvere, keď ani jeden z účastníkov prieskumu nedosiahol aspoň 50 percent dôveryhodnosti u respondentov. Na druhej strane, dôverovať politikom nie je nevyhnutné.“ 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-slovensko-je-uz-bezpecne/620772-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BArticle%253BNeprehliadnite

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Ústavný alebo vymyslený?

S tým súvisí druhý problém – okrem rečí totiž neexistuje žiadny oficiálny dokument, ktorý by ich potvrdzoval.

10. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Po voľbách je všetko inak.

8. apríla 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi